Jest pomysł na wybudowanie ZOO Morskiego na Łasztowni

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Jest pomysł na wybudowanie ZOO Morskiego na Łasztowni

Marek Rudnicki

Jest wreszcie przełom w rozmowach z władz Szczecina ze spółkami Gryf. Chodzi o ambitne plany zagospodarowania Łasztowni.

Do tej pory miasto rozpisywało projekty na zagospodarowanie wyspy Łasztowni i pisało do Ministerstwa Skarbu o skomuna-lizowanie terenów należących do spółki Gryf Nieruchomości. Ministerstwo milczało, a po 
zmianie rządu po prostu zlikwidowało Ministerstwo Skarbu.

Jest nowa informacja. Wprawdzie wciąż nie ma stanowiska rządu, ale na spotkaniu komisji ds. rozwoju rady miasta szefostwo spółek Gryf (Nieruchomości i Centrum Logistyczne) ujawniło plany, jakie ma wobec terenów, o które zabiega miasto. Nie chce je sprzedawać, ale proponuje dzierżawę. Za symboliczną złotówkę.

Prezes obu spółek (wywodzących się z dawnego Portu Gryf), Jerzy Dyrdał ujawnił, że prowadzi zaawansowane rozmowy z Muzeum Narodowym w Szczecinie i Muzeum Techniki na temat wydzierżawienia im aż czterech zabytkowych budynków XIX-wiecznej zabudowy.

Prezes Jerzy Dyrdał: Mamy już inwestorów zainteresowanych
 ZOO Morskim

- Nie chodzi o zysk, a o zagospodarowanie ich dla dobra miasta i mieszkańców - stwierdza i deklaruje.

Co istotniejsze, po raz pierwszy na spotkaniu padła oficjalna informacja na temat cypla wyspy. Ma tam powstać ZOO Morskie. Wielka inwestycja, która jest zgodna z projektem na zagospoadrowanie wyspy, który wygrał konkurs ogłoszony przez miasto.
- Byłoby to zgodny z tym, co zaprojektowała Pracownia Projektowa Maćków z Wrocławia, czyli duży obiekt - przyznaje Jarosław Bondar, architekt miasta i przypomina konkurs, którego wyniki przedstawiono w ubiegłym roku.

Prezes Dyrdał nie chce ujawniać szczegółów projektu ZOO Morskiego. Tłumaczy, że za 
wcześnie na nie. Dodaje tylko:
- Stralsund przy tej inwestycji będzie wyglądał blado. Podobnie jak oceanaria we Wrocławiu czy w Redzie koło Gdyni.

Jednocześnie prokurent spółek Gryf, Jacek Jastrzębski mówi z przekąsem o planach wprowadzenia wielu samochodów na wyspę. I proponuje wzorem Wrocławia kolejkę linową z Wałów Chrobrego przez Odrę do przyszłego Morskiego Centrum Nauki (które zamierza wybudować Muzeum Narodowe). I przekonuje: To większa atrakcja.

Architekt miasta Bondar przyznaje, że pomysł wart jest rozważenia. Niemniej trzeba wziąć pod uwagę wielkie jednostki, które cumują przy Wałach Chrobrego podczas regat. Informuje też, że projekty budowlany Mostu Kłodnego i połączeń komunikacyjnych będą gotowe już w tym kwartale,

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.