Jest przetarg na remont linii kolejowej Opole - Kędzierzyn-Koźle

Czytaj dalej
Fot. Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow

Jest przetarg na remont linii kolejowej Opole - Kędzierzyn-Koźle

Radosław Dimitrow

Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na generalny remont torów między stacjami Kędzierzyn-Koźle i Opole Groszowice.

Kolejowa spółka planuje wyremontować linię E30 na odcinku o długości 40 km. Wymienione będą nie tylko tory, ale także sieć trakcyjna. Zwiększy się również komfort obsługi podróżnych, bo kolej zmodernizuje perony i przystanki na stacjach: Kędzierzyn-Koźle, Raszowa, Zdzieszowice, Jasiona, Gogolin, Górażdże, Przywory Opolskie, Opole Grotowice oraz Opole Groszowice.

Perony będą wyposażone w nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Zostaną także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto na stacji w Gogolinie powstanie przejście podziemne dla pieszych, a w Opolu Grotowicach zostanie zbudowana kładka nad torami.

- Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie przyspieszą ze 120 do 160 km/h, a pociągi towarowe do 120 km/h - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PLK.

O potrzebie modernizacji torów między Kędzierzynem-Koźlem a Opolem, kolejarze mówią od kilkunastu lat. Torowisko jest mocno wyeksploatowane, tymczasem linia E30 stanowi część Transeuropejskiej Sieci Transportowej.

Kolej ogłosiła już przetarg na remont. Jak zapewnia PLK, dzięki tej inwestycji będzie także bezpieczniej na drogach, bo modernizację przejdzie 27 przejazdów, m.in. w Kędzierzynie -Koźlu i Rozwadzy.

Na liście zadań na razie nie ma jednak likwidacji przejazdu kolejowego w Gogolinie i zastąpienia go wiaduktem. Mimo to Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina zapewnia, że ta inwestycja też będzie realizowana. Samorządowiec od dawna zabiegał o taką zmianę, ponieważ przejazd, znajdujący się w centrum miasta, zamknięty jest średnio aż osiem godzin na dobę.

- Mamy zapewnienia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, że wiadukt w Gogolinie powstanie - mówi burmistrz Wojtala. - Na tę inwestycję zostanie jednak rozpisany osobny przetarg, bo zakres prac jest tu spory.

Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.