Jest strategia, teraz czas na wnioski o pieniądze

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Jest strategia, teraz czas na wnioski o pieniądze

Marek Białowąs

Wkrótce do Regionu Kozła wpłynie ponad 6,6 miliona złotych! Kwota ta wesprze miejscowy mały biznes oraz lokalną społeczność.

W piątek, 20 maja Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła podpisze w urzędzie marszałkowskim umowę, na podstawie której stowarzyszenie to otrzyma do dyspozycji 6, 65 mln zł. To kolejna część programu dająca dostęp do funduszy Unii Europejskiej mieszkańcom regionu.

- Około 6 miesięcy pisaliśmy bardzo obszerną i dopracowaną strategię rozwoju lokalnego Regionu Kozła na lata 2016 - 2017. Została dobrze oceniona - mówi wiceprezes stowarzyszenia Szczepan Sobczak. - Teraz zostaje już podpisanie umowy z samorządem województwa i przystąpienie do realizacji planu, który oddaliśmy do oceny w grudniu ub. r.

Inwestycje w turystykę mają podnieść atrakcyjność Regionu Kozła

W ramach strategii z przyznanych funduszy ponad połowa, bo aż 3,5 mln zł przeznaczone zostanie na wspieranie tworzenia i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to, że osoby, które mają pomysł na swój własny biznes, a nie mają pieniędzy na realizację planów, będą mogły starać się o dotację. Pierwsze wnioski będzie można składać już we wrześniu tego roku w biurze Regionu Kozła w Kargowej. Informacje na ten temat będą dostępne m.in. na stronie internetowej stowarzyszenia. Pieniądze na tworzenie nowych firm lub rozwój już istniejących będą dostępne też w kolejnych latach. Np. w przyszłym roku planowane są dwie tury składania wniosków.

- Pozostała kwota, ponad 3 mln zł, zostanie przeznaczona na tzw. rozwój infrastruktury społecznej, turystykę i rekreację - opowiada S. Sobczak. - Chcemy zachęcać ludzi do aktywności społecznej, integrować ich. Dlatego myślimy o rozbudowie sal wiejskich, miejsc spotkań, placów zabaw.

Pieniądze unijne pomogą poprawić estetykę wsi, a inwestycje w turystykę mają podnieść atrakcyjność regionu. Wielkie pole do popisu mają tu sami mieszkańcy, którzy mogą wykazać się inwencją przy staraniach o dotacje. A pomysłów nie powinno brakować, gdyż Region Kozła to kraina jezior, rzeka Obra, autostrada i lotnisko w Babimoście. Chodzi o to, aby pokazać te atuty turystom.

Mieszkańcy Regionu Kozła już we wrześniu będą mogli starać o pierwsze dotacje na utworzenie firmy lub rozwój już istniejącego przedsiębiorstwa - powiedział
Mariusz Kapała Mieszkańcy Regionu Kozła już we wrześniu będą mogli starać o pierwsze dotacje na utworzenie firmy lub rozwój już istniejącego przedsiębiorstwa - powiedział ,,GL’’ Szczepan Sobczak.

Chociaż podpisanie umowy nastąpi w najbliższy piątek, to oficjalna inauguracja nowego programu nastąpi dopiero 3 czerwca br. na uroczystości w sali Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. Impreza ta połączona zostanie z jubileuszem 10-lecia stowarzyszenia LGD RK. Region Kozła ma już ponad 20-letnią historię. Został powołany do życia w 1995 r. Do LGD RK należy sześć gmin: Babimost, Kargowa, Siedlec, Trzciel, Zbąszynek, Zbąszyń. Region zajmuje obszar ponad 1 tys. km kw., ma ok. 56 tys. mieszkańców. Nazwa regionu pochodzi od instrumentu ludowego zwanego ,,kozłem’’, który został wybrany na symbol stowarzyszonych gmin. Był głównym instrumentem wykorzystywanym na różnego rodzaju uroczystościach i imprezach, głównie na wsiach leżących po obydwu stronach rzeki Obry.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.