Piotr Polechoński

Jest zgoda z Watykanu. Święty Andrzej Bobola będzie patronem Złocieńca

Relikwie św. Andrzeja Boboli od 2016 r.  są w Złocieńcu. Złocieniec jest drugim miastem w diecezji (po Pile), które ma patrona. Fot. K. Pawłowska/Gość Niedzielny Relikwie św. Andrzeja Boboli od 2016 r. są w Złocieńcu. Złocieniec jest drugim miastem w diecezji (po Pile), które ma patrona.
Piotr Polechoński

Papież Franciszek wyraził zgodę, aby patronem Złocieńca został św. Andrzej Bobola. Wcześniej zgodziły się na to - odpowiadając na apel zlocienieckich parafii - władze Złocieńca. Ogłoszenie świętego patronem miasta będzie 16 maja. Swój udział wstępnie potwierdził prezydent Andrzej Duda.

Pismo ze Stolicy Apostolskiej, ze zgodą Ojca Świętego, dotarło w ostatnich dniach. Cała inicjatywa związana z ustanowieniem św. Andrzeja Boboli patronem miasta narodziła się w 2016 roku. Wtedy proboszczowie trzech złocienieckich parafii wystosowali list otwarty do władz samorządowych z prośbą o obranie św. Andrzej Boboli patronem Złocieńca. Miejscy radni jednogłośnie poparli ten pomysł i żeby został on zrealizowany, potrzebna była już tylko zgoda Watykanu.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.