Jesteś po czterdziestce? Otrzymasz pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych!

Czytaj dalej
Fot. sxc.hu
Urszula Sobol

Jesteś po czterdziestce? Otrzymasz pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych!

Urszula Sobol

Od 1 lipca kobiety i mężczyźni powyżej 40 roku życia, w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”, otrzymają jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. W pakiecie m.in. morfologia krwi, stężenie cholesterolu i poziomu glukozy i badanie ogólne moczu. Mężczyźni będą mogli też skorzystać z badania PSA, w kierunku raka prostaty.

Głównym celem nowego programu zdrowotnego jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa.

- Epidemia wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgował ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 PLUS - informował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Badania są potrzebne

Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego Związku Pracodawców Opieki Zdrowotnej, specjalista medycyny rodzinnej podkreśla, że wszelkie działania dotyczące profilaktyki są pożądane.

- To krok w dobrym kierunku, ale tak naprawdę więcej konkretów na temat korzyści zdrowotnych dla społeczeństwa będzie można uzyskać dopiero po jakimś czasie trwania tych badań profilaktycznych. Pojawią się wtedy twarde dane mówiące o tym, czy badania profilaktyczne wpłynęły na zachorowalność i śmiertelność z powodu określonych chorób i czy taki kształt badań uwzględnia wszystkie elementy, które są najistotniejsze, jeśli chodzi o problemy zdrowotne ludzi powyżej 40. roku życia - ocenia lekarz.

Trzy pakiety badań dostępne w ramach programu

Program 40 PLUS zakłada przeprowadzenie badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych będzie zawierał m.in. morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę i badanie ogólne moczu.

Dodatkowo mężczyźni będą mogli zrobić badanie PSA, w kierunku raka prostaty. Do pakietu wspólnego zalicza się pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocena miarowości rytmu serca.

Jak będzie można się zgłaszać?

Pacjenci, którzy będą chcieli skorzystać z pakietu bezpłatnych badań, powinni wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Osoby, które mają problemy z IKP mogą skorzystać ze wsparcia konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej. Badania będą robione w punktach, które będą realizowały ten program. NFZ nie będzie organizował konkursu ofert. Placówki medyczne same będą mogły zgłosić się do programu.

Urszula Sobol

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.