Język łaciński i kultura antyczna od września w szkołach średnich. "To program przystosowany przede wszystkim dla klas humanistycznych"

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Justyna Dopierała

Język łaciński i kultura antyczna od września w szkołach średnich. "To program przystosowany przede wszystkim dla klas humanistycznych"

Justyna Dopierała

Łacina i kultura antyczna to przedmiot do wyboru, który będzie realizowanych w liceach i technikach od nowego roku szkolnego. Będą na niego uczęszczali uczniowie klas I i będzie prowadzony na poziomie podstawowym. Co obejmuje podstawa programowa języka łacińskiego i kultury antycznej i czego będzie uczyła się młodzież na nowym przedmiocie? Nauczycielka z Poznani przyznaje, że podstawa programowa obejmuje przede wszystkim nauki humanistyczne.

W czwartek, 16 lipca w Dzienniku Ustaw została opublikowane nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia. To uzupełnienie programu nauczania o przedmiot język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym dla liceów i techników.

Czytaj tutaj:Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej dla szkół średnich od września 2020 roku. Rozporządzenie Ministerstwa edukacji

Język łaciński i kultura antyczna to przedmiot do wyboru obok muzyki, plastyki i filozofii. Dyrektor szkoły będzie decydował o tym, który z nich będą realizowały klasy pierwsze.

Co obejmuje podstawa programowa języka łacińskiego i kultury antycznej?

Według rozporządzenia program będzie obejmował znajomość podstaw języka łacińskiego pozwalającą czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie, znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, ważnych autorów piszących po łacinie, świadomość relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami czy rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej.

Zobacz także: W których zawodach przyda się łacina?

Magdalena Szymańska, nauczycielka języka łacińskiego w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu przyznaje, że podstawa programowa nowego przedmiotu jest bardzo obszerna.

- Zastanawiam się, czy to jest materiał na 30 godzin, które mamy do dyspozycji. W podstawie programowej znalazł się ogromny zakres zagadnień. Będzie do zrealizowania kolosalna ilość wiedzy o kulturze antycznej i o starożytności. Co mnie zaskoczyło - w gramatyce wprowadzono czas teraźniejszy i przeszły, natomiast pominięty został przyszły. Nie rozumiem, dlaczego zrezygnowano z jednego czasu. Być może to sposób na okrojenie gramatyki - mówi nauczycielka.

Czytaj również: Najpopularniejsze licea w Poznaniu. Zobacz, do których szkół średnich najtrudniej się dostać

Zaznacza również, że materiał, który uczniowie będą realizowali, obejmuje w dużej mierze zagadnienia humanistyczne.

- Mam wrażenie jakby było to trochę uzupełnienie języka polskiego. Program jest przystosowany przede wszystkim dla klas humanistycznych. Obejmuje ogrom wiedzy z historii, literatury, demokracji i wiedzy o społeczeństwie. Okrojony został natomiast materiał matematyczno-przyrodniczy, który byłby interesujący dla klas biologicznych. Mówię np. o słownictwie związanym z dziedzinami biologiczno-chemicznymi - tłumaczy Magdalena Szymańska.

------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.