Monika Smól

Jutro w nocy wybierz się zwiedzać miasto [rozmowa]

Grzeszna-Kozikowska: Posta-ram się  zaskoczyć uczestników. Fot. Monika Smól Grzeszna-Kozikowska: Posta-ram się zaskoczyć uczestników.
Monika Smól

Rozmowa z Anną Grzeszną-Kozikowską, historykiem z Muzeum Ziemi Chełmińskiej o planach związanych z Nocą Muzeów.

- Jutro X Noc Muzeów. O której będzie można skorzystać z pierwszych atrakcji?
- O godz. 10.30 proponujemy wycieczkę autokarową. Mamy ją w ofercie po raz drugi. Wyjeżdżamy do Klamer i Wielkich Łunaw. W ubiegłym roku były to Starogród i Kałdus, gdzie swój początek ma historia Chełmna. Teraz Klamry - miejsce martyrologii. Zamordowano tam około dwóch tysięcy Polaków. W powiecie to największe miejsce kaźni. W Wielkich Łunawach uczestnicy poznają historię cmentarza mennonickiego, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Sołtys Zbigniew Kiljan mieszkańcami zadba o poczęstunek - zaprosi do „Chaty Marcina”. Myśleliśmy o Świeciu, ale nie było możliwości, może w przyszłym roku.

- Na przedpołudniową wycieczkę jest wielu chętnych?
- Wyjeżdżają ze mną, jako przewodnikiem, osoby w różnym wieku - od seniorów po dzieci. Chcą zobaczyć, co w pobliżu jest wartego zobaczenia, zgodnie z powiedzeniem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Są wolne miejsca. Jeśli ktoś, nawet w sobotę, zjawi się na parkingu, a będzie miejsce, zaprosimy. Udział jest bezpłatny, finansuje go fundacja muzeum.

- Co zobaczą ci, którzy przyjdą juro do Muzeum Ziemi Chełmińskiej?
- Muzeum czynne będzie od godz. 13 do 23.30. Cały dzień można je zwiedzać bezpłatnie. To jedyny dzień w roku, gdy dla zwiedzających otwarty jest taras ratusza. I to zarazem jest jedyna atrakcja, za którą pobieramy opłatę - 2 złote. Ja w ciągu dnia zapraszam na trzy tury zwiedzania ze mną - o godz. 13.30, 14.30 i 15.30. Zbiórka: przed ratuszem. Poznać będzie okazja historię muzeum i ratusza, jego architekturę.

- Warto zajrzeć do muzeum choćby ze względu na nową wystawę, znanego fotografika.
- Otwarta zostanie wystawa fotografii Kacpra Kowalskiego, znanego fotografika, który rzadko wystawia swoje prace w Polsce. Wśród wielu nagród, które otrzymał, jest World Press Foto. Prezentowane prace zostały w większości wykonane z lotu ptaka. Czynna będzie też wystawa prac Michała Pietruszki ze Świecia pt. „Fantastyka” i kilka wystaw stałych.

- Kto przyjął zaproszenie, by wystąpić podczas koncertu?
- W sali sądowej ratusza zagra zespół instrumentalny młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie, zaplanowaliśmy też recital fortepianowy Marcina Chilińskiego.

- O 21.30 najważniejszy punkt?
- Ta inna forma zwiedzania cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest wiele atrakcji jednego dnia, poza zwiedzaniem, koncerty, wystawy, pokazy. O godz. 21.30 zaczynamy od historycznej zabudowy rynku. W programie: ul. Rycerska, ul. Wodna, kościół podominikań-ski po remoncie, zespół klasztorny z wejściem na emporę i do krypty ksieni Magdaleny Mortęskiej. Szykuję też niespodziankę. Zdradzę tylko, że na nocny spacerek zaproszą tym razem dwie mieszczki.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.