Już dziś zadbaj o swój wzrok!

Czytaj dalej
Fot. fot.i123rf
ika

Już dziś zadbaj o swój wzrok!

ika

Oczy pracują na cały etat. Wtedy, gdy odpoczywamy i uprawiamy sport, gdy pracujemy i robimy zakupy. Korzystamy z nich właściwie całą dobę, bez przerwy. Jednak rzadko o nie dbamy!

Ile razy w życiu zadbałeś o oczy? Zrobiłeś odpowiednia gimnastykę, pozwoliłeś sobie na przerwę w pracy, by odciążyć zmęczone komputerem oczy, nie forsowałeś ich nadmiernym wysiłkiem? No właśnie... A zastanawiałeś się kiedyś, co być zrobił bez nich...? Wiosna to doskonały czas, by zacząć lepiej się odżywiać, korzystać ze świeżego powietrza i zadbać o siebie. To też odpowiednia pora, by wybrać się na badanie wzroku i zadbać o oczy.

Bo według badań przeprowadzonych przez firmę SMG/KRC wzrasta liczba osób z poważnymi dolegliwościami oczu, a pogorszenie widzenia staje się poważnym problemem społecznym. Dolegliwości oczu związane są głównie z ogólnym ich przemęczeniem. Na nadmierny wysiłek oczu skarży się... 52 proc. respondentów!

Kiedy do okulisty?

Jeśli nie odczuwamy problemów ze wzrokiem, oczy nas nie bolą i nie pieką, a ostrość widzenia jest dobra, powinniśmy konsultować się ze specjalistą raz na dwa lata, w celu sprawdzenia stanu naszych oczu. Jeśli jednak zauważyliśmy u siebie pogorszenie ostrości widzenia, mroczki, widzenie podwójne, ból, pieczenie czy łzawienie oczu, a także zawężenie pola widzenia lub zaciemnienie połowy obrazu, należy wybrać się do okulisty jak najszybciej, gdyż może być to poważniejsze schorzenie. Pamiętajmy! Wizyta u lekarza i właściwa korekcja wad wzroku pozwala na normalne funkcjonowanie.

Komputerowe i tradycyjne badanie wzroku

Zwykle wizyta u okulisty kojarzy się nam z odczytywaniem z białej tablicy na ścianie rzędów coraz mniejszych literek - z zasłoniętym najpierw jednym, a potem drugim okiem. Jednak w gabinecie tego lekarza znajduje się sporo naprawdę skomplikowanej i zaawansowanej technologicznie aparatury, która pozwala dokładnie i bezboleśnie i ocenić stan zdrowia naszego oka.

Musisz wiedzieć, że lekarz jest w stanie czytać z Twoich oczu jak z otwartej księgi

Za pomocą specjalistycznego sprzętu znajdującego się w gabinecie (np. lampy szczelinowej, polomierza komputerowego, tonomera) lekarz jest w stanie czytać z naszych oczu jak z otwartej księgi. Może on m.in. obejrzeć dno oka, wnętrze gałki ocznej, ciała szklistego i siatkówkę, wykonać badanie ciśnienia śródgałkowego, zbadać pole widzenia. określić rodzaj wad wzroku, dobrać właściwe szkła okularów itp. Dlatego jeśli nasze oczy nie pracują tak, jak powinny, jak najszybciej udajmy się do okulisty! Pamiętajmy! Nigdy nie leczmy wzroku sami - nie korzystajmy z kropli do oczu ani maści bez konsultacji z lekarzem.

Dieta dobra dla oczu

Stosując odpowiednią dietę można wzmocnić organizm i ochronić oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Substancją neutralizującą wolne rodniki są antyoksydanty (przeciwutleniacze). Są to naturalne substancje, których obecność łatwo jest rozpoznać dzięki intensywnym kolorom warzyw i owoców, pomarańczowemu (marchew, papryka, pomidor) i fioletowemu (borówki, buraki, czarne porzeczki). Ochronę oczu przed wolnymi rodnikami możemy dodatkowo wzmocnić, stosując dietę bogatą w witaminy A, C i E. Witamina C, występująca głównie w owocach cytrusowych, wzmacnia naczynka krwionośne i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy poprawiając odżywienie soczewek. Witamina E jest silnie stężona w komórkach nabłonka barwnikowego, a do jej głównych funkcji należy hamowanie związków, które niszczą naczynia krwionośne. Naturalne źródła witaminy E to przede wszystkich oleje jadalne i sałata.

ika

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.