Filip Pobihuszka

Już niedługo gminne szkoły zaczną rosnąć

Wójt Bojko cieszy się na przebudowę szkół bo jest też inny powód do zadowolenia - w gminie przybywa mieszkańców Fot. Filip Pobihuszka Wójt Bojko cieszy się na przebudowę szkół bo jest też inny powód do zadowolenia - w gminie przybywa mieszkańców
Filip Pobihuszka

Za nieco ponad rok szkoły w Przyborowie i Lubieszowie będą większe o kilka klas. A to nie koniec oświatowych inwestycji

Umowy na rozbudowę dwóch podstawówek podpisane. Wczoraj w urzędzie gminy zawarto umowę z firmami, które mają za zadanie powiększyć placówki w Przyborowie i Lubieszowie. Warto dodać, że pomysł miał swój początek na długo przed ogłoszeniem likwidacji gimnazjów. - Ten zamysł fajnie wpisał się w reformę oświatową – mówi Izabela Bojko, wójt gminy Nowa Sól.

Wspomniane inwestycje to następstwo wydarzeń z sierpnia 2015, gdy w nowosolskiej Szkole Podstawowej nr 5, dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego, zabrakło miejsca dla siedmiorga uczniów. - Podjęłam decyzję, że nie ma innego wyjścia i muszę powiększyć własne szkoły – wspomina pani wójt.

Gmina postarała się o dofinansowanie rzędu 85 proc. Wniosek zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej wszystkich projektów w roku 2016. Rozbudowa szkoły w Przyborowie to koszt ponad 2 mln zł., z kolei inwestycja w Lubieszowie pochłonie niespełna 1,3 mln zł.

- Termin wykonania obu rozbudów to 31 lipca 2018. Te najcięższe prace ruszą właśnie teraz, w wakacje, by tych huków i stuków nie było podczas roku szkolnego – wyjaśnia I. Bojko.

W Przyborowie pojawią się dwie sale lekcyjne do zajęć informatyczno-matematycznych. Zakres prac obejmuje też m.in. budowę świetlico-stołówki, przebudowę biblioteki na pracownię przyrodniczą czy likwidację barier architektonicznych.

Projekt szkoły w Lubieszowie zakłada rozbudowę oraz częściową przebudowę budynku, w wyniku której powstaną trzy dodatkowe sale lekcyjne, również do przedmiotów ścisłych. Pojawi się też urządzenie do transportu dla osób niepełnosprawnych, które ułatwi poruszanie się na wyższe kondygnacje.

Wójt Bojko podkreśla jednak, że szkoły to nie wszystko. - Budujemy też przedszkole w Przy¬borowie. Do 1 września powinno być ukończone – mówi. – Zdradzę też, że mam zamysł wybudowania w gminie żłobka, też w Przyborowie. Bo jest tylko jeden żłobek w powiecie, w Nowej Soli, i pierwszeństwo przyjmowania mają dzieci z miasta – dodaje.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.