Już wiadomo, czego chcą mieszkańcy

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Już wiadomo, czego chcą mieszkańcy

Alicja Kucharska

Znamy wyniki głosowania Budżetu Obywatelskiego. Niewątpliwym zwycięzcą jest sołectwo Lubinicko, które zdobyło najwyższą liczbę głosów w obu kategoriach.

- Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego rekomenduje do realizacji w przyszłym roku, cztery zadania spośród zadań dużych oraz sześć projektów małych, tj. do 15 tys. zł. Łącznie wpłynęło 29 propozycji zadań dużych i 16 małych - informuje Beata Amrogowicz, sekretarz gminy.

Ogółem oddano 18 711 głosów, z czego 1 833 nieważnych. O tym, że głos jest nieważny decydowały m. in. brak podpisu lub danych głosującego, czy w przypadku osób niepełnoletnich brak zgody opiekuna prawnego. Wiele kart było pustych, a więc nie wskazano projektu, na który głos miał być oddany.

W obu kategoriach najlepsze okazało się sołectwo Lubinicko

Dzięki mobilizacji mieszkańców, wzbogacą się w przyszłym roku o wiatę rekreacyjno-rozrywkową (1288 głosów). Uda się również ogrodzić i doposażyć plac zabaw (1346). Szkolne projekty zostały daleko w tyle, mimo że w Lubinicku mieszka około 600 mieszkańców. – Bardzo się cieszę! Zaangażowaliśmy wszystkie swoje moce i pomysły. Mimo wyników – wniosłem wcześniej interpelację, by zmienić zasady BO i wykluczyć uczestnictwo szkół i przedszkoli. Lub też objął je innym budżetem. Szukaliśmy sojuszników: wśród rodziny, znajomych, ale sąsiadujących z nami sołectw – mówi Henryk Giecołd, sołtys Lubinicka. Jak zaznacza, przygotowania do głosowania trwały zanim ono się rozpoczęło. – Po prostu informowaliśmy czym jest budżet obywatelski i co sołectwo może zyskać – dodaje.

Ogromną liczbę głosów zebrali również mieszkańcy os. Słonecznego. Dużym projektem, który zostanie zrealizowany w przyszłym roku będzie budowa parku linowego. Oprócz piramidy linowej na placu pojawią się zjeżdżalnia rurowa oraz żółw. Na tym nie koniec, bo zwycięski okazał się również „mały projekt” dotyczący doposażenia placu zabaw i boiska. – To ciężka praca wielu ludzi. Oprócz tego, że w sklepach osiedlowych mamy punkty głosowania, to idziemy do każdego z mieszkańców indywidualnie. Młodzież włącza się w zbieranie głosów. Jestem dumna z naszego osiedla.W przyszłym roku chcemy zawalczyć o miasteczko ruchu drogowego – mówi Grażyna Bałenkowska, autorka projektów.

W tym roku zdecydowanie królują sołectwa

W Nowym Dworku w tym roku uporządkowano plażę, a w przyszłym w tym miejscu pojawi się pomost. Pomysł Emilii Węcłowskiej zdobył blisko 1000 głosów. – Bardzo się cieszymy, ale zbieranie głosów to naprawdę ciężka praca. I… współpraca z sołtysami. Połączyliśmy siły. Wiedzieliśmy, że jako jedno sołectwo nic nie zdziałamy, dlatego Gościkowo, Jordanowo, Nowy Dworek, Glińsk i Rusinów działały wspólnie – mówi E. Węcłowska. W Jordanowie natomiast pojawi się drewniana scena plenerowa.

O głosy na projekt zakupu instrumentów dzielnie walczyła Świebodzińska Orkiestra Dęta. -Udało się! – mówi z radością kapelmistrz Remigiusz Rabiega. - W głosowaniu zdobyliśmy 832 głosy! Za te 832 przejawy zainteresowania, 832 decyzje o poparciu naszego rozwoju i 832 ciepłe serca serdecznie dziękujemy! Już teraz zobowiązujemy się, że w nowym roku będziemy się starali grać dla mieszkańców jeszcze lepiej – deklaruje R. Rabiega.

- Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego rekomenduje do realizacji w przyszłym roku, cztery zadania spośród zadań dużych oraz sześć projektów małych, tj.
Alicja Kucharska - Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego rekomenduje do realizacji w przyszłym roku, cztery zadania spośród zadań dużych oraz sześć projektów małych, tj. do 15 tys. zł - mówi Beata Amrogowicz, sekretarz gminy.

Zadania duże z największą liczbą głosów: budowa wiaty rekreacyjnej w Lubinicku (1288), budowa chodnika w drodze do plaży w Wilkowie (1038), pomost drewniany nad jeziorem Paklicko Wielkie (956), park linowy na ulicy Słonecznej (868). Najwięcej głosów wśród zadań małych zdobył projekt polegający na ogrodzeniu i doposażeniu placu zabaw w Lubinicku (1346), doposażenie placu zabaw i boiska na ul. Słonecznej (873), klasa pod chmurką przy PSP 2 (868), zakup instrumentów dla ŚOD (832), budowa drewnianej sceny w Jordanowie (647), wyposażenie do Sali zabaw w PSP 7 (459).

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.