Kandydaci do samorządu Torunia i sejmiku województwa zaprezentowali wczoraj kolejne propozycje

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
GK, DL, TW, MN

Kandydaci do samorządu Torunia i sejmiku województwa zaprezentowali wczoraj kolejne propozycje

GK, DL, TW, MN

Kończy się kampanię przed niedzielnymi wyborami samorządowymi. W Toruniu niektóre komitety wyborcze ją podsumowały i podziękowały za wsparcie.

Kampanię wyborczą podsumowali wczoraj kandydaci Koalicji Obywatelskiej.

- Dziękuję torunianom za dobre rozmowy w tej kampanii. Wzbogaciły nasz program wyborczy i pokazały, że „Lepszy Toruń” jest możliwy - stwierdził kandydujący na prezydenta Torunia Tomasz Lenz. W piątek, ostatni dzień kampanii, ludzie KO odwiedzą 13 toruńskich osiedli i poświęcą 13 godzin na spotkania i rozmowy z mieszkańcami Torunia.

Kandydujący do sejmiku województwa marszałek Piotr Całbecki nie krył rozczarowania postawą kandydatów PiS z Bydgoszczy, którzy wsparli podpisami akcję „Wykurzyć marszałka z Torunia”.

- Według mnie to za mało, by zostać radnym sejmiku. Na szczęście doświadczam przede wszystkim bardzo życzliwej reakcji wszystkich, których spotykam w tej kampanii - stwierdził Piotr Całbecki.

Szybka realizacja

Kampanię podsumował też komitet My! Toruń. Zachęcał do głosowania na „ludzi z wizją”. Sylwia Kowalska, kandydatka My! Toruń na prezydentkę miasta podkreśliła, że pomysły jej komitetu już zaczynają być realizowane. Odniosła się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Michała Zaleskiego, dotyczącej budowy mostu tymczasowego przez Wisłę na czas remontu starej przeprawy.

Kandydaci My! Toruń w kampanii starali się zaakcentować bezpartyjność, brak struktur i pieniędzy partyjnych. Jako siłę swego komitetu wskazywali ogromne zaangażowanie w sprawy miasta.

Piotr Całbecki i Tomasz Lenz (w środku) podsumowują kampanię
Jacek Smarz Michał Zaleski i jego kandydaci przedstawiają wyborcze pomysły

Parkingi dla Rubinkowa

Michał Zaleski i jego komitet przedstawili wczoraj m.in. propozycje dla okręgu nr 4, czyli dla Jakubskiego, Mokrego, Rubinkowa, Bielaw i Grębocina. Obejmują one m.in. modernizacje przedszkoli i szkół w tym rejonie. Kandydaci KWW Michała Zaleskiego mają pomysły na nowe miejsca parkingowe na Rubinkowie oraz proponują kolejne inwestycje dotyczące taboru tramwajowego.

- Plac bp. Chrapka miał bardzo niewygodne skrzyżowanie. Teraz będzie tam rondo turbinowe. Przebudowana zostanie biegnąca tam linia tramwajowa. Po nowocześnie zmodernizowanej trasie pojadą równie nowoczesne tramwaje - powiedział Michał Zaleski.

Kandydujący z jego komitetu Szczepan Burak i Jan Ząbik zadeklarowali, że w przypadku wyboru do Rady Miasta zajmą się - odpowiednio - sprawami ochrony środowiska oraz sportu. Są m.in. dalsze plany rozbudowy boiska przy ul. Olsztyńskiej.

Wniosek czeka

Kandydujący na prezydenta Torunia Sławomir Mentzen zaapelował raz jeszcze do obecnych władz miasta o odpowiedź na złożony przez niego w ubiegłym tygodniu wniosek dotyczący Toruńskiej Infrastruktury Sportowej. Chodzi o ujawnienie rejestru umów zawieranych przez tę miejską spółkę.

Sławomir Mentzen stwierdził ponadto, że popiera niektóre pomysły każdego ze swoich konkurentów i jeśli zostanie prezydentem Torunia, to przystąpi do ich realizacji.

Port dla Torunia

Kandydaci Kukiz’15 do samorządu Torunia zwracali uwagę na dwa - poważne ich zdaniem - problemy, to znaczy brak działań ze strony prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz marszałka Piotra Całbeckiego w sprawie budowy portu rzecznego w Toruniu oraz na niewykorzystywanie przez miasto swojego potencjału turystycznego.

- Błędem Torunia jest brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych w obrębie starówki, a działania promocyjne i informacyjne podjęte dotychczas są niewystarczające - mówił Arkadiusz Skonieczny z Toruńskiego Serwisu Turystycznego.

Świecki samorząd

Kandydaci Partii Razem w kampanii stawiają na świecki samorząd. Ich zdaniem polityka prezydenta Michała Zaleskiego wobec kościoła jest dalece niewłaściwa i mocno odbiegająca od zasad świeckiego państwa. Oceniają, że to „polityka wiernopoddańcza wobec Tadeusza Rydzyka”. Wskazują, że samorząd, który chcą tworzyć, będzie zupełnie inny.

Kandydaci PR podpisali deklarację świeckości jako zobowiązanie do stania na straży świeckiego charakteru samorządu.

GK, DL, TW, MN

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.