Kapsuła czasu odnaleziona w toruńskiej kamienicy! Co w niej było?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Szymon Spandowski

Kapsuła czasu odnaleziona w toruńskiej kamienicy! Co w niej było?

Szymon Spandowski

107 lat temu toruński przedsiębiorca Max Mallon zamurował w ścianie swojego mieszkania puszkę po rosyjskim kawiorze. Wewnątrz, w jeszcze jednym pojemniku, schował monety, opakowanie po nasionach, którymi handlował, oraz list do znalazcy. Wszystko zachowało się w idealnym stanie.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o skarbach odkrytych przy okazji remontu Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu. Podczas prac na parterze kamienicy przy Rynku Staromiejskim 25 konserwatorzy odsłonili pięknie malowany strop, gotycką ścianę oraz zamurowane przed laty XIX-wieczne okno.

Korzystając z okazji, przypomnieliśmy też historię kamienicy, która należała do zamożnej i wpływowej rodziny Mallonów. Kto by wtedy przypuszczał, że jeden z jej przedstawicieli niebawem się do nas w bardzo niezwykły sposób odezwie?

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

W "Nowościach" pracuję od 2006 roku. Zajmuję się przede wszystkim sprawami miasta - jego teraźniejszością, przyszłością, ale również przeszłością. Śledzę pracę gospodarzy miasta, analizuję skutki podejmowanych przez nich decyzji itp. Interesuję się również toruńskimi zabytkami oraz historią miasta i okolic. Piszę o tym m.in. co środę na stronie Retro, której zawartość trafia na stronę internetową gazety w weekendy. Piszę także teksty do Magazynu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.