Jakub Czekała

Karol Masztalerz, 17-latek z Nowego Tomyśla odkrył nową gwiazdę!

Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec Fot. Archiwum prywatne Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec
Jakub Czekała

Ma dopiero 17 lat, a już zrobiło się o nim głośno - szczególnie w dziedzinie astronomii. Karol Masztalerz z Nowego Tomyśla właśnie odkrył nową gwiazdę zmienną!

Karol Masztalerz - bo o nim mowa pochodzi z Nowego Tomyśla. Aktualnie uczy się w Poznaniu w International School of Poznań.

- Jestem astrofotografem oraz miłośnikiem astronomii. Kocham wszystko, co związane z nauką, w szczególności kosmosem, ale nie odmawiam sobie nigdy wiedzy z innych dziedzin naukowych

- zaznacza.

Astronomią pasjonuje się od lat. Obserwuje gwiazdy i wykonuje zdjęcia.

Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec
Archiwum prywatne

- Jesienią ubiegłego roku miałem okazję dość przypadkowo odkryć gwiazdę zmienną skatalogowaną jako UCAC4 644-101895, położoną w konstelacji Łabędzia. Jest to dość ciemna gwiazda, co oznacza, że niemożliwa jest jej obserwacja bez wykorzystania sporego teleskopu. 28 sierpnia mój teleskop w przydomowym obserwatorium wykonywał zdjęcia gwiazdy 52Cygni w celu zbadania jej ruchu własnego, tj. prędkości jej ruchu na niebie - opowiada.

Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec
Archiwum prywatne

- Po opublikowaniu moich obserwacji 52Cyg na Facebooku, około godziny 2 w nocy następnego dnia, napisał do mnie kolega Adam Nowak z informacją, że na moim zdjęciu jedna z gwiazd „mruga”, tj. zmienia swoją jasność w porównaniu do zdjęć archiwalnych. Po kilku dniach badań wraz z kilkoma innymi amatorami, doszliśmy do wniosku, że jest to gwiazda zmienna rotacyjne. Zmiany w jej jasności wynikały z obecności ogromnych plam słonecznych na jej powierzchni. Udało się nam też ustalić okres jej obrotu na 50.18 dnia ziemskiego. Z tytułu samego odkrycia przysługuje w zasadzie niewiele, ale jednak aż tyle: moja gwiazda widnieje w oficjalnym katalogu gwiazd zmiennych AAVSO wraz z moim podpisem jako odkrywcy - podkreśla 17-latek.

Karol nie spoczywa jednak na laurach i ma konkretne plany. Obecnie wraz z grupą przyjaciół o podobnych zainteresowaniach jak on rozpoczął prace nad budową amatorskiego radioteleskopu obserwacyjnego.

- W Polsce w obserwacjach przeszkadza głównie pogoda oraz zaświetlenie sztucznym światłem lamp miejskich. Astronomowie muszą uciekać się do innych sztuczek takich jak obserwacje w paśmie radiowym. Wraz z grupą przyjaciół z Nowego Tomyśla oraz Poznania chcemy zbudować pierwszy w Polsce amatorski radioteleskop, który miałby służyć do odbioru zdjęć satelitarnych oraz do wykonywania badań radioastronomicznych w paśmie emisji naturalnego wodoru. Dzięki takiemu radioteleskopowi moglibyśmy komunikować się ze statkami kosmicznymi orbitującymi Ziemię oraz badać naszą galaktykę

- wyjaśnia Karol Masztalerz.

Jednak koszt budowy tego urządzenia są dość wysokie. Zbyt wysokie, by mogli sobie na nie pozwolić amatorzy w wieku 17 lat.

Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec
Archiwum prywatne

- Dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić zbiórkę publiczną przez portal PayPal, w której każda zainteresowana osoba może nas wesprzeć w zamian za na przykład dostęp do zebranych przez radioteleskop danych naukowych, czy też za wydruk jednego ze zdjęć satelitarnych Europy odebranych przez nasz teleskop - tłumaczy Karol.

Więcej o projekcie można przeczytać na Facebooku - Karol Masztalerz.

- Nasz projekt można wesprzeć na zbiórce PayPal pod linkiem: paypal.me/pools/c/8bPxxnFttj. Na tę chwilę udało się nam już zbudować antenę naszego radioteleskopu, ale wciąż brakuje funduszy na budowę montażu śledzącego satelity oraz na elektronikę taką jak odbiornik czy wzmacniacze - informuje 17-latek.

Karol ostatnio pochwalił się, że kolejne elementy projektu zostały już zamówione i obecnie młodzi pasjonaci astronomii i astrofotografii czekają na ich dostawę. Zbiórka nadal trwa, bo potrzebne są jeszcze inne komponenty, między innymi elementy elektroniki.

Jakub Czekała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.