Materiał informacyjny

Katowice dla mieszkańców

Katowice dla mieszkańców
Materiał informacyjny

Podczas zeszłorocznej jesiennej kampanii wyborczej prezydent Marcin Krupa podpisał „Nową Umowę z Mieszkańcami” – czyli swój program wyborczy, który obiecał sukcesywnie wdrażać.

– Zostałem tak wychowany, by dotrzymywać słowa. Mieszkańcy po to powierzyli mi funkcję prezydenta, bym realizował to co zapowiedziałem – mówi prezydent Marcin Krupa, który wdrożył w życie m.in. trzy obietnice wyborcze, tj. teatrogranty, powołał pełnomocnika ds. seniorów oraz ogłosił konkurs na wkład własny dla organizacji pozarządowych. Przypomnijmy, że wcześniej prezydent zrealizował zapowiedź dotyczącą podniesienia puli budżetu obywatelskiego z 20 do 30 mln zł. W ostatnim roku także ukończono budowę hali sportowej przy ul. Mikołowskiej, a także pierwszego centrum przesiadkowego. Teraz działania skupione są na kolejnych zadaniach, szczególnie tych wymagających odpowiedniego przygotowania, jak zapowiedziane duże inwestycje. Oprócz kontynuacji tych rozpoczętych, jak budowa kolejnych centrów przesiadkowych, basenów, czy przebudowa drogi krajowej nr 81 w Giszowcu i Piotrowicach, w tej kadencji realizowanych jest szereg zielonych inwestycji. Największą będzie rewitalizacja Doliny 5 Stawów, natomiast oprócz tego trwa zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli na stworzenie nowego parku na granicy dzielnic Zawodzie, Bogucice i Dąbrówka Mała, trwa zazielenienie miasta – w ramach aplikacji wCOP drzewo mieszkańcy wskazują miejsca dla nowych drzew, podpisano również porozumienie z Lasami Państwowymi i burmistrzem Mikołowa w zakresie rewitalizacji Stargańca. Złożono również aplikację o tytuł Zielonej Stolicy Europy.

Katowice dla mieszkańców

Dolina 5 Stawów

Okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów znajdujących się na terenie katowickich dzielnic Szopienic i Burowca tworzą urokliwy, zajmujący 157 hektarów kompleks przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”. Stawy powstały w XX wieku w miejscach, z których wydobywano piasek na potrzeby górnictwa.

- Kierując się wskazaniami mieszkańców chcemy, by Dolina 5 Stawów umożliwiała rodzinny, aktywny wypoczynek – z zachowaniem jej spokojnego, zielonego charakteru – podkreśla prezydent Marcin Krupa. Aktualnie dobiegają końca prace nad utworzeniem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla tego miejsca. Przewiduje ona m.in. stworzenie sieci dróg rowerowych okalających wszystkie stawy, utworzenie kilku plaż kąpielowych nad Borkami i Morawą, modernizację harcerskiej stanicy żeglarskiej z możliwością wypożyczania łódek i kajaków. Dużą zmianą będzie utworzenie wodnego połączenie pomiędzy stawami Morawa i Borki, która zwiększy możliwości dla osób uprawiających sporty wodne. Wzdłuż wschodniego brzegu Morawy, przy skarpie wzdłuż linii tramwajowej, powstanie drewniana promenada. Przy Hubertusie I powstaną pomosty wędkarskie. nad Uzupełnieniem całości będą m.in. kręgi do grillowania, boisko do siatkówki plażowej, elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, oświetlenie.

Katowice dla mieszkańców

– Zakres prac będzie olbrzymi, a koszt prac wyniesie na pewno kilkadziesiąt milionów złotych. Traktujemy to jednak nie jako koszt, ale inwestycję w wysoką jakość życia katowiczan. Dzięki temu ten obszar stanie się miejscem, w którym tysiące mieszkańców będą spędzać swój czas – tak, jak dzisiaj ma to miejsce w Dolinie Trzech Stawów – podkreśla prezydent Marcin Krupa. Jeszcze w tym roku miasto ogłosi przetarg na projekt. Szacuje się, że prace rozpoczną się w 2021 roku i zakończą w 2022 roku.

Powrót do strony głównej

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.