Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Częstochowa. Sezon na miejskie rowery. Gdzie wypożyczymy jednoślady?

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Częstochowa. Sezon na miejskie rowery. Gdzie wypożyczymy jednoślady?

Justyna Przybytek

W Gliwicach miejskie rowery już wystartowały, w Katowicach będą dostępne od 1 kwietnia, 18 maja pojawią się w Tychach, a 1 czerwca w Sosnowcu, natomiast wciąż nie wiadomo, kiedy jednoślady uda się wypożyczyć w Bielsku-Białej oraz w Chorzowie.

W tym sezonie miejskie rowerowy po raz pierwszy pojawią się na stałe w Sosnowcu oraz w Chorzowie. W Chorzowie będzie 46 stacji, a przy każdej po 10 rowerów, tyle że nie wiadomo kiedy, bo dopiero przygotowywany jest przetarg w tej sprawie.

Natomiast w Sosnowcu start rowerów miejskich zostanie połączony z budową i oddaniem 
25 kilometrów ścieżek rowerowych. Rowery w liczbie 130 będą dostępne przy dziesięciu stacjach od 1 czerwca. Tego samego dnia dostępna ma być już większość nowych tras.

Pod znakiem zapytania jest uruchomienie wypożyczalni w Bielsku-Białej. Tu rowery miały wrócić po zimowej przerwie 1 kwietnia. Niestety, nie udało się rozstrzygnąć przetargu na uruchomienie systemu. Przez ostatnie cztery lata jego operatorem była firma BikeU. Kontrakt się skończył, ogłoszono nowy przetarg i znów wygrała ta sama firma, tyle że drugi z oferentów – Nextbike – odwołał się od wyników. Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do odwołania, a bielski ratusz przetarg unieważnił.

Bez problemów udało się natomiast rozpocząć sezon w Gliwicach. Tu wypożyczalnie rowerów – dziesięć ze 100 jednośladami – Nextbike są dostępne od 1 marca.

Natomiast z początkiem kwietnia rowery dostępne będą w Częstochowie i w Katowicach.

W stolicy aglomeracji tegoroczny sezon rowerowy startuje 1 kwietnia i będzie zdecydowanie najdłuższy, bo zakończy się po szczycie klimatycznym COP 24, czyli w grudniu. To niejedyne „naj” katowickiego systemu, który pod nazwą „City by bike” jest największym w regionie. Koszt jego uruchomienia (partnerstwo miasta z Nextbike i spółką miejską PKM) to 1,2 mln zł.

W ubiegłym sezonie w systemie zarejestrowanych było ponad 20 tys. osób, które łącznie ponad 100 tysięcy razy wypożyczyły rowery. W tym roku liczba wypożyczeń może wzrosnąć, bo przybędzie rowerów i stacji. Tych uruchomionych na początku kwietnia (miejskich i sponsorskich) będzie ponad 30 z 300 rowerami. Kolejne stacje pojawią się 1 czerwca, wówczas uruchomione zostaną te wybrane w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego.
W międzyczasie – 18 maja – miejskie rowery pojawią się w Tychach.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.