Kiedy będą otwierane bramki na A1?

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Paweł Kędzia

Kiedy będą otwierane bramki na A1?

Paweł Kędzia

Wakacje dopiero przed nami, a na autostradzie pod Toruniem już, przy okazji niedawnego długiego weekendu, pojawiły się długie kolejki samochodów. Sposobem na nie ma być tymczasowe otwieranie bramek.

W minioną środę, mimo dużego natężenia ruchu, przy wjeździe na A1 nie było utrudnień. Wystąpiły za to w niedzielę. To reguła, że w sezonie urlopowym podróż w piątki i w niedziele wiąże się z korkami. Jak informuje GTC, zarządca autostrady A1, w środę 14 czerwca przez autostradę przejechało 75 500 pojazdów. Mimo to nie było utrudnień. Za to w niedzielę, 18 czerwca przy podobnym natężeniu ruchu - 74 700 pojazdów, kierowcy musieli się liczyć z postojem przy bramkach.

- Średnie dzienne natężenie na autostradzie wynosi 55.000 pojazdów. W wakacje 2016 roku średnie dobowe natężenie ruchu w lipcu wyniosło 69.900 tys. pojazdów, a w sierpniu 70.300 tys. pojazdów, czyli o ok. 4 proc. więcej niż przed rokiem

- informuje Anna Kordecka z GTC.

Nie jest odkryciem, że w okresie wakacyjnym w upalne weekendy na drogi wyjeżdża więcej podróżnych niż zazwyczaj. Największe natężenie w lipcu wyniosło ok. 90 tys. pojazdów w sobotę 30 lipca 2016 roku. Średnie dzienne natężenie na autostradzie wynosi 55.000 pojazdów. W wakacje 2016 roku średnie dobowe natężenie ruchu w lipcu wyniosło 69.900 tys. pojazdów, a w sierpniu 70.300 tys. pojazdów, czyli o ok. 4 proc. więcej niż przed rokiem. W sierpniu największy ruch przypadł na piątek 12 sierpnia i wyniósł 86 tys. pojazdów. Rekord 93 000 z sierpnia 2014 r. nie został pobity.

Kiedy otworzą bramki?

Analiza ruchu w okresie wakacyjnym wykazała, że w dni powszednie nie dochodziło do korków, ponieważ ruch rozkładał się płynnie w ciągu całego dnia. Dla przykładu w niedzielę 10 lipca 2016 roku natężenie osiągnęło 69 600 pojazdów i doprowadziło do korków na zjeździe w Nowej Wsi. Natomiast w poniedziałek 25 lipca odnotowano o ponad 3 tysiące większe natężenie ruchu w wysokości 72 900, które jednak nie powodowało utrudnień na bramkach, ponieważ rozłożyło się równomiernie na wszystkie godziny dnia.

- Podobne sytuacje zauważamy także w długie weekendy, dla przykładu podczas majówki 2017 28 kwietnia (piątek) z autostrady skorzystało 70 000 i takie natężenie nie skutkowało zatorami, ponieważ ruch rozłożył się płynnie na cały dzień. Natomiast w środę 3 maja ruch był na poziomie 53 000 i na bramkach w Nowej Wsi mieliśmy zatory - wskazuje Anna Kordecka z GTC. - Głównym powodem tworzenia się zatorów w weekendy jest kumulacja pojazdów, które w konkretnych godzinach, np. w piątek wieczorem, sobotę rano lub niedzielę po południu korzystają z autostrady.

Z myślą o doraźnej poprawie sytuacji Minister Infrastruktury i Budownictwa w porozumieniu z GTC podjął decyzję o tymczasowym otwieraniu bramek zjazdowych na A1.

- Bramki otwierane będą jedynie w sytuacjach wyjątkowych w okresie wakacyjnym, w związku z wystąpieniem nadmiernych utrudnień dla podróżnych - podkreśla Anna Kordecka z GTC. - Decyzje o podniesieniu szlabanów podejmuje operator w zależności od aktualnej sytuacji na Punktach Poboru Opłat.

Wakacyjne Punkty informacyjne

Otwieranie bramek zjazdowych na wybranych węzłach będzie miało wpływ szereg czynników, takich jak np. długość, czas i miejsce zakończenia zatoru. Doświadczenia pokazują, że szlabany szły w górę, gdy zator trwał powyżej 45 minut.

Sposobem na długie korki ma być tymczasowe otwieranie bramek.
Jacek Smarz Średnie dzienne natężenie na autostradzie wynosi 55.000 pojazdów.

- W celu upłynnienia ruchu na autostradzie wdrożone zostaną rozwiązania zwiększające przepustowość Punktów Poboru Opłat, m.in. zapewnienie pełnej obsady stanowisk, automatyczne wydawanie biletów, w okresie wakacyjnym zaokrąglenie stawek za przejazd na najbardziej popularnych odcinkach tj. Turzno-Rusocin do 27 zł oraz Lubicz-Rusocin do 28 zł i Rusocin - Nowa Wieś 30 złotych. Zeszłoroczne doświadczenie pokazało, że takie zaokrąglenia mogą zwiększyć przepustowość bramek zjazdowych o 6-8 procent - podkreśla operator.

Dodatkowo w wakacyjne weekendy na wybranych MOP-ach otwarte zostaną Wakacyjne Punkty Informacyjne, w których pracownicy wyposażeni w tablety z aplikacją AmberOne przekazywać będą informacje na temat aktualnej sytuacji na drodze. Punkty informacyjne będą wyposażone w darmowe Wi-Fi oraz mapy tak, aby użytkownicy mogli wybrać alternatywną trasę w przypadku dużych zatorów.

- Ponadto ulotki z informacjami o szacowanych godzinach, w jakich spodziewamy się wzmożonego natężenia ruchu, będą rozdawane na bramkach wjazdowych w Rusocinie i Nowej Wsi wraz z kuponem na darmowy napój do jednej z naszych restauracji. Aktualne informacje na temat ruchu można także na bieżąco sprawdzać na darmowej aplikacji AmberOne w podróży

- zachęca Anna Kordecka.

Paweł Kędzia

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.