Kiedy w Bydgoszczy powstanie program retencyjny?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Wojciech Mąka

Kiedy w Bydgoszczy powstanie program retencyjny?

Wojciech Mąka

Radni Bydgoszczy pytają, co z programem retencyjnym, czyli tym, który miał oszczędzać wodę z deszczu. Systemy gromadzenia deszczówki ma już kilka samorządów w kraju.

Bydgoscy radni PiS pytają Urząd Miasta, jak wygląda realizacja programu oszczędzania wody deszczowej. Dzieje się tak m.in w Lubinie, Sopocie czy Bielsku-Białej. Kraków wydał na ten cel ponad 3 mln zł.

- Zdaniem ekspertów, wchodzimy w najbardziej gorący okres od 150 lat - pisze w interpelacji Szymon Róg, bydgoski radny PiS. - Miesiąc temu w tej materii istotną deklarację przyjęli prezydenci miast skupieni w Unii Metropolii Polskich.

Umowa jednak jest

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska podpisano umowę w sprawie unijnego dofinansowania budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy. Przedsięwzięcie będzie kosztowało ponad 216 mln zł przy blisko 130 mln zł dofinansowania. To największa jak dotąd inicjatywa finansowana ze środków POIiŚ 2014-2020 w ramach tego typu projektów. Tym samym Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o. o stały się beneficjentem unijnego działania 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, (typ projektów 5. Systemy gospodarowania wodami opadowymi).

Umowę na dofinansowanie podpisali: Roman Wójcik – zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW oraz Stanisław Drzewiecki – prezes zarządu MWiK i Włodzimierz Smoczyński - dyrektor ds. rozwoju MWiK. Celem tego dużego przedsięwzięcia jest maksymalne zatrzymanie i wykorzystanie wód opadowych, m.in. do podlewania zieleni miejskiej, wprowadzenia (po podczyszczeniu) do stawów lub oczek wodnych. Projekt przyczyni się do minimalizacji podtopień budynków oraz zalewania ulic, a także zmniejszy zużycie wody z sieci miejskiej związane z podlewaniem zieleni.

Katalog wodociągów

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja opracowały katalog rozwiązań technicznych, który ma zachęcać do oszczędności wody deszczowej. Katalog ten połączony jest z projektem „deszczówkowym” i jest największym tego typu projektem w Polsce. Projekt posłużyć ma dwóm zasadniczym celom: poprawie infrastruktury deszczowej i unowocześnieniu infrastruktury miejskiej. Ma być również impulsem dla wszystkich użytkowników i właścicieli zarządzających nieruchomościami do wprowadzania własnych rozwiązań związanych z retencjonowaniem wody deszczowej. Miejskie wodociągi oferują także doradztwo w zakresie rozwiązań inżynieryjno-technicznych co do konkretnych rozwiązań dotyczących projektowania konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych.

Według nowych przepisów, konieczne jest wprowadzenie regulacji, zgodnie z którymi korzystanie z infrastruktury odpływowej na deszczówkę ma być płatne. Z punktu widzenia właścicieli nieruchomości, gromadzenie wody deszczowej jest rozwiązaniem ekonomicznie korzystnym: właściciel nie płaci tzw. opłaty deszczówkowej, a z drugiej strony zaspokaja swoje zapotrzebowanie na wodę, która wykorzystać może np. do podlewanie ogródka czy utrzymanie zieleni. Zadania programu są zgodne ze strategią Unii Europejskiej.

Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.