Julia Kalęba

Kiedy zaatakuje rwa kulszowa...

Atakowi rwy kulszowej może towarzyszyć skurcz mięśni tułowia Fot. 123rf Atakowi rwy kulszowej może towarzyszyć skurcz mięśni tułowia
Julia Kalęba

Nagły ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej może być dla nas sygnałem zmian zwyrodnieniowych. Rwa kulszowa jest jednym z najczęściej spotykanych zespołów bólowych dolnej części kręgosłupa.

Czasem wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, zerwanie z krzesła czy gwałtowny skręt ciała i nagle, całkowicie niespodziewanie, może pojawić się ostry ból. Właśnie wtedy mówimy o rwie kulszowej - jednym z najczęstszych bóli w okolicach krzyża, który jest wynikiem choroby dysku, dyskopatii.

Skąd ten ból?

Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Rwący ból okolicy krzyżowo-lędźwiowej z promieniowaniem do kończyny dolnej, spowodowany jest uciśnięciem nerwu kulszowego. Pamiętajmy, że nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi. To dlatego, choć problem pojawia się w kręgosłupie, mogą towarzyszyć mu także inne dolegliwości, np. zaburzenia czucia, a nawet niedowład kończyny.

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być bardzo różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego, czyli dysku. Innym, stosunkowo częstym powodem, jest obrzęk korzonka nerwowego wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych.

W dalszej części tekstu dowiesz się:

  • czy większość bólów wynikających z rwy kulszowej kwalifikuje się do operacji?
  • jak sami możemy sobie ulżyć w bólu? 
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julia Kalęba

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.