Kiedyś przy ul. Żarskiej stały ruiny. Ale droga była znacznie lepsza

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Kiedyś przy ul. Żarskiej stały ruiny. Ale droga była znacznie lepsza

Małgorzata Trzcionkowska

Mieszkańcy miasta chcą nowych parkingów przy przedszkolu i szkole przy ul. Żarskiej w Żaganiu. Zagłosowali na nie w budżecie obywatelskim.

Przebudowa parkingu przy Zespole Szkół nr 1 zajęła pierwsze miejsce w budżecie obywatelskim. Zdobyła aż 833 głosy. Na rozbudowę parkingu koło przedszkola nr 6 (między przedszkolem i ulicą Żarską) zagłosowało 469 osób. To ważne miejsca, bo mieszczą się przy dużej szkole i dużym przedszkolu. Rodzice odwożą dzieci samochodami, ale nie mają gdzie przystanąć, nawet na chwilę, z powodu zbyt małej liczby miejsc. - Przydałby się porządny parking - mówi mama ośmioletniego Wojtka. - To również kwestia bezpieczeństwa dzieci.

- Przy Żarskiej mieszkam od 30 lat opowiada Edward Galacz. - Pamiętam sporo starych, zniszczonych po wojnie kamienic. Wokół straszyły ruiny. Później zaczęto budować nowe bloki. Co ciekawe, dawno temu droga na Żary była w lepszym stanie niż teraz. Zawsze była z kostki brukowej. Nie kładziono asfaltu, bo jeździły nią czołgi. Sam to widziałem wiele razy. Teraz czasy się zmieniły i czołgi już nie jeżdżą, za to jest coraz więcej samochodów, które wpadają w dziury i doły.

Cały remont ma kosztować 4,5 mln zł, w tym wydatki na parkingi, w ramach budżetu obywatelskiego

W marcu na ulicy pojawili się geodeci. Faza projektowa zakończyła się z początkiem kwietnia. - Wiosną ogłaszamy przetarg na wykonanie prac - zapowiada Agnieszka Zychla, rzeczniczka magistratu.
Latem Żarska ma być już jak nowa. Remont obejmie odcinek ulicy od kościoła „Na górce”, przy Piastowskiej, aż do mostu na Czernej, przy zjeździe do Miejskiego Zakładu Komunikacji. Odnowiona ma zostać jezdnia i chodniki.

Cały remont ma kosztować 4,5 mln zł (w tym wydatki na parkingi, w ramach budżetu obywatelskiego). Jednak w tym roku ma zostać wykonany pierwszy etap prac, który pochłonie około połowy całej zaplanowanej kwoty.

Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.