Kierowcy sami mogą sprawdzić stan konta punktów karnych

Czytaj dalej
Edward Mazurkow

Kierowcy sami mogą sprawdzić stan konta punktów karnych

Edward Mazurkow

W bazie CEPiK można samemu sprawdzić stan swojego konta punktów karnych za popełnione wykroczenia drogowe. E-usługa jest bezpłatna.

Od dzisiaj każdy kierowca nie ruszając się z domu może sprawdzić, ile ma na swoim koncie punktów karnych za wykroczenia drogowe. Żeby to zrobić, musi mieć tzw. profil zaufany (eGO) i wejść na stronę: obywatel.gov.pl. W rejestrze będą jednak figurowali tylko kierowcy, którzy mają od 1 do 23 punktów karnych (przy 24 policja zatrzymuje prawo jazdy). E-usługa „Sprawdź swoje punkty karne” jest bezpłatna. To pierwszy etap wdrażania nowego systemu informatycznego CEPiK 2.0. Projekt ten został podzielony na sześć etapów i w całości powinien zostać uruchomiony w czerwcu 2018 r. Obecnie w bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) można sprawdzić m.in. historię auta, które chcemy od kogoś kupić. Po wpisaniu jego numeru VIN otrzymamy informacje, czy samochód ma opłacone OC, ważne badania techniczne i czy nie jest poszukiwany jako kradziony.

Od 1 stycznia tego roku obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami, które ustalają nowe zasady redukcji punktów karnych. Za jedno wykroczenie drogowe, w zależności od jego szkodliwości społecznej, policjant może nałożyć na kierowcę od 1 do 10 punktów karnych. Świeżo upieczony kierowca w ciągu roku od otrzymania prawa jazdy nie może uzbierać więcej niż 20 punktów karnych. Po roku - 24. Jeśli przekroczy ten limit, nie straci prawa jazdy, ale starosta skieruje go na odpłatny kurs reedukacyjny i badania psychologiczne. Organizuje go WORD. Trwa 28 godzin i kosztuje 500 zł.

Jak informuje kom. Adam Kolasa z zespołu prasowego Komendy Wojewodzkiej Policji, w tym roku w Łodzi i województwie policja wystapiła już do starostów z 652 takimi wnioskami.

W Łodzi w tym roku drogówka za przekroczenie limitu punktów karnych zatrzymała 39 praw jazdy. Za rażące przekroczenie dozwolonej prędkości - 253. W ubiegłym roku łódzka drogówki ukarała mandatami około 27 tys.kierowców. Otrzymali też punkty karne. Najwięcej za przekroczenie dozwolonej prędkości, niezapięte pasy bezpieczeństwa, przewożenie dziecka bez fotelika, niezgodne z przepisami zachowanie się wobec pieszych, nieprawidłową zmianę kierunku jazdy, pasa ruchu oraz przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Edward Mazurkow

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.