Filip Pobihuszka

Kilkadziesiąt prac wybitnego grafika trafi do wschowskiego muzeum

Eugeniusz Get-Stankiewicz i jedna z jego grafik. Artysta zmarł we Wrocławiu 10 kwietnia 2011 roku. Fot. Muzeum wschowskie Eugeniusz Get-Stankiewicz i jedna z jego grafik. Artysta zmarł we Wrocławiu 10 kwietnia 2011 roku.
Filip Pobihuszka

Wschowskie muzeum wzbogaci się o kilkadziesiąt prac zmarłego przed pięcioma laty Eugeniusz Get-Stankiewicza, grafika i rzeźbiarza, który choć kojarzony z Wrocławiem, mocno związany był także ze Wschową, gdzie trafił w 1945.

- Muzeum Ziemi Wschowskiej otrzymało dotację z ministerstwa kultury, w ramach programu mającego na celu budowanie tego typu kolekcji - wyjaśnia szefowa placówki, Marta Małkus. - To dla nas ogromne wyróżnienie i zastrzyk pieniędzy - dodaje.

Kwota w wysokości 50 tys. zł pozwoli na zakup ok. 50 - 60 prac, które są w posiadaniu brata nieżyjącego artysty. - Niedługo zbierze się komisja zakupowa, która zadecyduje o tym, jakie prace do nas trafią. Nie ukrywam, że chcemy stworzyć stałą ekspozycję, stworzyć pokój, gabinet poświęcony Getowi - mówi M. Małkus.

Muzeum posiada już w swoich zbiorach prace Geta-Stankiewicza. To m.in. siedem unikalnych prac artysty związanych ze Staromiejskim Cmentarzem Ewangelickim we Wschowie, które w 2009 roku placówka otrzymała od Stowarzyszenia Kultury Ziemi Wschowskiej. Z kolei w ubiegłym roku placówka własnym staraniem wzbogaciła się o dwa obrazy olejne pochodzące z lat młodości artysty, przedstawiające Wschowę i Przyczynę Górną.

Kiedy wschowianie zobaczą nowe nabytki? - Nie chcę rzucać konkretnymi terminami, ale odpowiem, że jeszcze w tym roku planujemy wystawę - odpowiada szefowa muzeum.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.