Kim by tu zostać po szkole?

Czytaj dalej
Fot. Agata Wolańska
Agata Wolańska

Kim by tu zostać po szkole?

Agata Wolańska

Ogień na patelni? Latające roboty? Symulator dachowania? To możesz mieć w swojej szkole. Na razie zobaczysz to na targach edukacyjnych. Zaczęły się we wtorek, 21 lutego, odwiedziło je już 800 osób.

Targi edukacyjne odbywają się w Gorzowie co roku, ale w tym roku po raz pierwszy w nowej formule. - Każdy uczeń dostał spersonalizowaną mapkę, dzięki której wie, gdzie i jak się poruszać. Mapki przygotowaliśmy na podstawie specjalnych testów, które gimnazjaliści rozwiązywali w szkole - tłumaczy Renata Pliżga, wicedyrektorka wydziału edukacji w gorzowskim magistracie. Testy pozwalały ocenić m.in., czy uczeń powinien pracować z ludźmi, danymi czy też z rzeczami.

Dobrze być informatykiem

- Od trzech lat największym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszą się zawody: technik informatyk, technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych oraz tzw. gwiazda sezonu, np. w tamtym roku był to technik handlowiec - mówiła wczoraj ,,Gazecie Lubuskiej” Agnieszka Beszczyńska, główny specjalista ds. organizacji Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu.

Zobacz: Symulator dachowania pokazany na targach

Zapytaliśmy młodzież, czym najbardziej się interesuje. - Mnie bardzo zainteresowały wystawy związane z komputerami - mówił Piotr Konarski z Gimnazjum w Deszcznie. Jego siostra, Barbara Konarska, która chodzi do tej samej klasy, bardziej ceni architekturę. - Rozwija wyobraźnię - twierdzi dziewczyna. Ich kolega, Olaf Kucz, zdecydowanie woli sport i tym się zamierza kierować przy wyborze szkoły.

Ogień, dron i... naleśniki

Te targi to nie tylko stoiska i ulotki, ale przede wszystkim żywy pokaz tego, czego będzie można nauczyć się w danej szkole. Przykład: Kamila Woźniak z Zespołu Szkół Gastronomicznych udowodniła, że nad ogniem na patelni można zapanować. Ba, czasem taki ogień to prawdziwe dzieło sztuki! Wraz z Marcinem Chorążakiem, kolegą z klasy, Kamila pokazała także młodszym kolegom i koleżankom, jak przyrządzić pyszne naleśniki z sosem karmelowym i ananasem.

Liceum Plastyczne pokazało rzeźby, a przy stoiskach branży mechanicznej można było znaleźć nie tylko kable: pojawiały się roboty, także te latające. Młodzi ludzie mogli także przeżyć chwilę strachu: Andrzej Kawalec, właściciel szkoły jazdy Mikrus, wraz z Zespołem Szkół Budowlanych i Samochodowych postawił przed halą... symulator dachowania. Każdy mógł wejść do samochodu i (oczywiście pod kontrolą!) obrócić się o 360 stopni.

Tłumy chętnych

Targi odbywają się jeszcze dziś (od godz. 8.30 do 14) w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Słowiańskiej. Jeśli jesteście uczniami trzeciej klasy gimnazjum bądź opiekunami takich klas i pochodzicie z Gorzowa lub ościennych gmin (Bogdańca, Deszczna, Kłodawy, Lubiszyna i Santoka), Miejski Zakład Komunikacji i rząd miasta przygotowali dla Was niespodziankę: na targi dojedziecie bezpłatnie.

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.