Kim jest Georgette Mosbacher? Wpływowa milionerka zostanie ambasadorem USA w Polsce

Czytaj dalej
Fot. MIKE ALBANS/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS
Aleksandra Gersz

Kim jest Georgette Mosbacher? Wpływowa milionerka zostanie ambasadorem USA w Polsce

Aleksandra Gersz

Milionerka Georgette Mosbacher, od lat sponsorka Partii Republikańskiej i bliska znajoma prezydenta Donalda Trumpa, może zostać ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce - poinformował Biały Dom. 71-latka bizneswoman byłaby pierwszą kobietą na tym stanowisku w Warszawie.

O tym, że Mosbacher może zastąpić obecnego ambasadora Paula Jonesa - mianowanego przez poprzedniego prezydenta, demokratę Baracka Obamę - Biały Dom poinformował we wtorek. Jej kandydaturę zaproponował sam Donald Trump. Zgodę na nominację Mosbacher na ambasador USA w Warszawie musi jednak wyrazić komisja spraw zagranicznych Senatu USA, a także sam Senat.

Samo zastąpienie Paula Jonesa, który jest amerykańskim ambasadorem w Warszawie od 2015 r., nie budzi większego zdziwienia. Republikanin Donald Trump woli bowiem otaczać się swoimi sojusznikami i zwolennikami własnej partii, co w świecie polityki nie jest niczym nadzwyczajnym. W Internecie królują jednak żarty, że za odwołaniem Jonesa stoi… lider PO Grzegorz Schetyna. Obaj mężczyźni spotkali się bowiem tydzień temu i według niektórych co złośliwszych użytkowników Twittera polityk przyniósł dyplomacie z USA pecha.

Interesująca jest jednak sama kandydatura Georgette Mosbacher. Niektórzy krytycy twierdzą, że prezydent Trump nominował ją wyłącznie po znajomości i z powodu jej lojalności do Partii Republikańskiej. Bizneswoman nie ma bowiem większego dyplomatycznego doświadczenia: nigdy nie była ambasadorem i nie jest pracownicą Departamentu Stanu. Inni twierdzą jednak, że Mosbacher, która ma liczne znajomości w świecie polityki i od dekad obraca się w polityczno-dyplomatycznym świecie, będzie dobrym łącznikiem między Warszawą a Waszyngtonem.

Sama osoba Mosbacher jest zresztą także interesująca. Urodziła się jako Georgette Paulsin w małej miejscowości Highland w stanie Indiana, a ją i trójkę młodszego rodzeństwa wychowała w pojedynkę matka, która owdowiała w wieku zaledwie 27 lat. Georgette skończyła Uniwersytet w Indianie, wyjechała do Chicago i zajęła się biznesem. Szybko zaczęła piąć się po społecznej drabinie. W 1987 r. pokonała na licytacji takich gigantów, jak Revlon, Avon i Estee Lauder i kupiła upadającą firmę kosmetyczną La Praire. Cztery lata później sprzedała ją dla zysku i założyła swoją własną firmę konsultingową Georgette Mosbacher Enterprises, której została prezesem. Od 2000 do 2015 r. Mosbacher stała także na czele firmy kosmetycznej Borghese z siedzibą w Nowym Jorku, była również dyrektorem ds. marketingu w słynnym złotniczym przedsiębiorstwie Fabergé.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Gersz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.