Kłopoty z leczeniem choroby zwanej „złodziejem czytania”

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski
Hanka Sowińska

Kłopoty z leczeniem choroby zwanej „złodziejem czytania”

Hanka Sowińska

Pacjenci cierpiący na zwyrodnienie plamki żółtej mają problem, by zakwalifikować się do programu. - Pierwsze półrocze jest okresem testowym - mówi dr Marzena Petrus.

Leczenie wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) jest drogie. Niewielu pacjentów stać na wydanie prawie 2 tys. zł na jeden zastrzyk (plus wizyta w prywatnym gabinecie). Dlatego zarówno chorzy jak i ich bliscy z niecierpliwością czekali na wejście w życie programu lekowego, w ramach którego terapia AMD finansowana jest przez NFZ.

- Mama zachorowała w 2015 roku. Nie było szans na leczenie w szpitalu, dlatego musieliśmy zapłacić za pierwszą serię zastrzyków - opowiada pani Alicja z Bydgoszczy.

Leki pomogły, ale terapia powinna być dalej prowadzona (choroba zaatakowała drugie oko). - Liczyłam, że uda się mamie zakwalifikować do leczenia w jednym z bydgoskich ośrodków. Okazuje się, że brakuje pieniędzy na program - mówi pani Alicja.

Według danych Stowarzyszenia AMD przeszło 10 proc. Polaków choruje na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

- Pacjentów jest mnóstwo, a nas ogranicza tzw. wąskie okno terapeutyczne. Problem tkwi w możliwości oddziału, nie tylko w kontrakcie z NFZ. Chory zakwalifikowany do programu staje się naszym pacjentem na kilka lat. Przyjęliśmy tyle osób, na ile to było możliwe - tłumaczy dr n. med. Marzena Petrus, ordynator Oddziału Okulistyki w „Bizielu” i wojewódzki konsultant w dziedzinie okulistyki.

Pierwsze półrocze realizacji programu jest okresem testowym, który „pozwoli na określenie zapotrzebowania na tego rodzaju terapie”.

10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy ma najwięcej pacjentów (podobnie jak „Oftalmika”). Niestety, i tu są już problemy. Leczeniem - w ramach programu - objętych zostało 220 pacjentów.

- Limit na pierwsze półroczne już został wyczerpany, a nawet przekroczony. Mimo to pacjenci ze skierowaniem mogą się z nami kontaktować . Nikogo nie odsyłamy bez przeprowadzenia badania. Jeśli ktoś kwalifikuje się do leczenia w ramach programu, zostaje wpisany na listę oczekujących lub poinformowany o możliwości skorzystania z usług w innych ośrodkach - słyszymy w szpitalu wojskowym.

Leczenia AMD w ramach programu realizuje w Kujawsko-Pomorskiem osiem placówek (4 w Bydgoszczy, po jednej w Inowrocławiu, Toruniu, Grudziądzu i we Włocławku).

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.