Liliana Bogusiak

Kolano lub biodro wymienią za 8 lat...

Kolano lub biodro  wymienią za 8 lat...
Liliana Bogusiak

Aż 9025 pacjentów czeka na operację wymiany stawów w łódzkich szpitalach Tymczasem w bieżącym roku na takie zabiegi nie stawiło się ok. 4,5 tys. pacjentów.

Najdłużej na operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego pacjent czeka w Łodzi w szpitalu bonifratrów. Termin operacji kolana lub biodra wyznaczają tam na 2024 rok. W placówce wykonuje się niewiele tego typu operacji - na wymianę stawu kolanowego czeka 144 pacjentów. Dla porównania, w „Koperniku”, gdzie oczekujących jest najwięcej, zapisanych jest na taką operację 628 chorych, a czas oczekiwania wynosi 4 lata. Siedem lat czeka się natomiast na operację kolana w klinice Magnus przy ul. Kopernika, a sześć lat w szpitalu przy ul. Pomorskiej 251. Na 2021 rok wyznaczane są operacje w „Jonscherze” i szpitalu im. WAM. Najszybciej, w lutym przyszłego roku, można zoperować kolano w Centrum Medycznym Medyceusz przy ul. Bazarowej.

Na wymianę stawu biodrowego najdłużej czeka się u wspomnianych już bonifratrów. Operację w 2023 roku proponuje szpital MSW, gdzie zapisana jest największa grupa chorych (aż 450 pacjentów). Za sześć lat biodro zoperują w szpitalu im. WAM, za pięć lat w „Jonscherze” , a za 4 w „Koperniku” i w szpitalu przy ul. Pomorskiej 251. Najkrótszy termin jest w Centrum Medycznym Medyceusz - luty przyszłego roku. W kolejce czeka 14 pacjentów.

Podane terminy dotyczą operacji w trybie, gdy przypadek określony jest podczas kwalifikacji do zabiegu jako stabilny. W przypadku pilnych opracji kolejka może się o kilka miesięcy skrócić.

W ubiegłym roku łódzki

oddział NFZ sfinansował 3964 zabiegi endoprotezoplastyki - 2663 operacje bioder, 1046 operacji kolan oraz 255 operacji rewizyjnych. Średni koszt endoprotezy to ok. 14 tys. zł. Dla porównania, w 2013 r. przeznaczył na operacje 44,5 mln zł, co pozwoliło na sfinansowanie 3 tys. 191 zabiegów. Z danych przekazywanych do NFZ przez szpitale wynika, że w tym roku na operację endoprotezopla-styki biodra nie stawiło się 2381 pacjentów. Podobna liczba pacjentów nie odwołała operacji kolana. Kolejki na wymianę stawów są „peselowane” - pacjent może się zapisać na operację tylko w jednym szpitalu.

Liliana Bogusiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.