Kolejne pokolenie Strażników Czystej Wody w Dąbrowie Górniczej

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Kolejne pokolenie Strażników Czystej Wody w Dąbrowie Górniczej

Materiał informacyjny

Trwa kolejna edycja Strażnika Czystej Wody, edukacyjnego projektu Dąbrowskich Wodociągów. Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszych obywateli Dąbrowy Górniczej. Na wyjazdowych lekcjach trzecioklasiści sprawdzają na żywo jak działa oczyszczalnia ścieków, ale również jak ograniczyć zużycie plastiku poprzez picie wody z kranu. Dzieci poznawały tajniki działania wielkich urządzeń, i wzięły udział w teleturnieju.

Strażnik Czystej Wody to jeden z największych projektów edukacyjnych o tematyce wody w woj. śląskim. Warto podkreślić, że w ciągu kilku lat kurs przeszło ponad 6 tysięcy dzieci. Wszystko za sprawą tego, że każdego roku trzecioklasiści z wszystkich szkół podstawowych w Dąbrowie Górniczej odwiedzają Dąbrowskie Wodociągi, stając się certyfikowanymi Strażnikami Czystej Wody.

–Bardzo lubię przyjeżdżać z dziećmi do Dąbrowskich Wodociągów. Jestem tutaj już trzeci raz i za każdym razem jest to niesamowite przeżycie. Na pewno dzieci lepiej uczą się w terenie, kiedy mogą na żywo wszystkiego dotknąć i zobaczyćBardzo lubię przyjeżdżać z dziećmi do Dąbrowskich Wodociągów. Jestem tutaj już trzeci raz i za każdym razem jest to niesamowite przeżycie. Na pewno dzieci lepiej uczą się w terenie, kiedy mogą na żywo wszystkiego dotknąć i zobaczyć - mówi Urszula Lorek, wychowawczyni jednej z klas szkoły podstawowej w Dąbrowie Górniczej.

Kolejne pokolenie Strażników Czystej Wody w Dąbrowie Górniczej

- Od 5 lat nasza szkoła uczestniczy w projekcie i widzę, że za sprawą dzieci zaczynają zmieniać się postawy również dorosłych. Sama, kilka lat temu, po pierwszej edycji i odwiedzeniu Dąbrowskich Wodociągów ponownie przekonałam się do picia wody z kranu. Program jest bardzo dobry od strony dydaktycznej: wykorzystuje multimedialną makietę, a dzieci zwiedzając oczyszczalnię na własne oczy mogą zobaczyć, jak oczyszczane są ścieki. Uczą się, w jaki sposób podczas codziennych czynności w kuchni i łazience możemy zaoszczędzić wodę – mówi Violetta Suwała, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 30 w Dąbrowie Górniczej.

Wodni Milionerzy

Podczas pierwszej części swojej wizyty, dzieci miały okazję zobaczyć filmowe zmagania Strażnika Czystej Wody z Władcą Ścieków w nowoczesnej sali multimedialnej Dąbrowskich Wodociągów. Uczniowie zobaczyli, jak Strażnik pokonuje ścieki bakteriami i dlaczego przygotowuje im „saunę”. Po projekcji, uczniowie dzielili się na cztery grupy i konkurowali ze sobą w quizie, przygotowanym specjalnie dla nich. Konkurs wzbudzał wiele emocji, a dzieci na każde pytanie reagowały żywiołowo. - Najbardziej podobał mi się quiz i odpowiadanie na zagadki - mówił Szymon z klasy 3B Szkoły Podstawowej nr 7.

Kolejne pokolenie Strażników Czystej Wody w Dąbrowie Górniczej

Zwiedzanie wodociągowych zakamarków

Kolejnym etapem wycieczki edukacyjnej było zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Uczniowie mogli poznać tajniki działania wodociągów, zobaczyć, jak działa piaskownik i krata, a także przekonać się na włas-ne nosy, że w oczyszczalni ścieków nie pachnie tak źle, jak nam się wydaje. Dzieci dowiedziały się również, dlaczego nie powinno się wrzucać do toalety takich odpadów, jak płatki i patyczki kosmetyczne, oleje czy kawałki jedzenia.

Piję wodę z kranu

Po zwiedzaniu zakamarków Oczyszczalni Ścieków „Centrum”, przyszedł czas na ostatni etap wycieczki.
Tym razem, uczniowie rozwiązywali wspólnie edukacyjną krzyżówkę, w której nie zabrakło licznych ciekawostek. Młodzi Strażnicy bez problemów wspólnie odgadli hasło krzyżówki: „Piję wodę z kranu!” i dowiedzieli się, że jeden litr wody kosztuje 1 grosz. W nagrodę za przejście kursu dzieci otrzymały oficjalny certyfikat Strażnika Czystej Wody oraz upominki Dąbrowskich Wodociągów. Kolejni młodzi Strażnicy poznali, jak dbać o wodę i środowisko. Mogą teraz dalej szerzyć tę wiedzę i budować ekoświadomość, nie tylko wśród swoich znajomych, a przede wszystkim wśród dorosłych.

Powrót do strony głównej

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.