Kolejny atak w Turcji. Teraz w Stambule

Czytaj dalej
Fot. Emrah Gurel
Aleksandra Gersz

Kolejny atak w Turcji. Teraz w Stambule

Aleksandra Gersz

W zamachu w Stambule zginęły cztery osoby. Turcja obwiniła o atak Państwo Islamskie.

Do zdarzenia doszło w sobotę rano na popularnej wśród mieszkańców i turystów zatłoczonej ulicy Istiklal w centrum Stambułu. Eksplozja miała miejsce blisko centrum handlowego, w otoczeniu sklepów i restauracji . Stacja telewizyjna Al--Dżazira relacjonowała, że na miejsce jechały karetki pogotowia, a z ulicy uciekali spanikowani ludzie.

W eksplozji zginęło trzech Izraelczyków, z których dwoje miało amerykańskie obywatelstwo, i Irańczyk – podaje News_24. 39 osób zostało rannych, w tym ponad 20 obcokrajowców, m.in. Izraelczyków, Irlandczyków, Niemców, Islandczyków oraz obywateli Iranu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak podaje BBC, w niedzielę ciała zabitych obywateli Izraela zostały przetransportowane samolotem do kraju. Izraelskie władze poradziły także mieszkańcom, aby w najbliższym czasie unikali podróży do Turcji. Po zamachu w Ankarze takie rady do mieszkańców wystosowały m.in. władze Niemiec.

Turecka policja ustaliła, że zamach w Stambule był samobójczy. Zamachowcem był 24-letni Turek Mehmet Öztürk urodzony w Gaziantep w południowej Turcji – poinformował w niedzielę szef tureckiego MSW Efkan Ala. Mężczyzna był związany z Państwem Islamskim, które, zdaniem ministerstwa spraw wewnętrznych Turcji, jest odpowiedzialne za sobotni atak w centrum Stambułu. Ala powiedział, że na razie przesłuchano w sprawie zamachu pięć osób.

To kolejny zamach w Turcji w ciągu pół roku. W niedzielę w Ankarze w wybuchu samochodu pułapki zginęło 37 osób. Do ataku przyznało się kurdyjskie ugrupowanie Sokoły Wolności Kurdystanu. Z kolei w lutym ta sama organizacja przeprowadziła w tureckiej stolicy atak bombowy na konwój wojskowy. Życie straciło 30 osób.

W październiku ubiegłego roku niedaleko miejskiego dworca doszło do eksplozji dwóch bomb, tuż przed rozpoczęciem marszu pokojowego Demokratycznej Partii Ludów protestującej przeciwko odnawianiu konfliktu Kurdów z władzami Turcji. Zginęły 102 osoby, 400 zostało rannych. O przeprowadzenie tego ataku podejrzewa się Państwo Islamskie.

Autor: Aleksandra Gersz

Aleksandra Gersz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.