Komenda Wojewódzka Policji. Forum Mniejszości i SLD bronią milicji

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Mikulicz

Komenda Wojewódzka Policji. Forum Mniejszości i SLD bronią milicji

Tomasz Mikulicz

Radni tych opcji uważają, że wśród milicjantów byli też porządni ludzie. A ci walczący z „wyklętymi” tylko wykonywali rozkazy

Spytaj milicjanta / On Ci prawdę powie! / Spytaj milicjanta / On Ci wskaże drogę! Tak w latach 80. śpiewał punkowy zespół Dezerter. Jaka jest ta prawda?

- Taka, że milicjanci walczący z tzw. „żołnierzami wyklętymi” też ginęli za ojczyznę. Bronili posterunków przed zbrojnymi bandami - mówi radny Forum Mniejszości Podlasia Sławomir Nazaruk.

Natomiast radny SLD Wojciech Koronkiewicz uważa, że milicjanci mieli takie a nie inne rozkazy i je wykonywali. - Generalnie jestem przeciwny niszczeniu jakichkolwiek tablic czy postumentów świadczących o naszej historii - mówi.

Tak komentuję sprawę tablicy, która znajduje się na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. To jego głos w dyskusji o tym, czy powinna zostać zdjęta czy nie.

Agnieszka Rzeszewska z PiS uważa, że mimo wszystko tablica powinna zniknąć. Bo zakłamuje historię. - Milicjanci byli sprawcami wielu ludzkich nieszczęść - mówi.

Ale jak zauważa radny PO Zbigniew Nikitorowicz, na tablicy nie ma nic o utrwalaczach władzy ludowej. - Lepiej niech IPN zlustruje prace magisterskie i doktorskie braci Kaczyńskich! Czy przypadkiem nie powoływali się tam na Marksa i Engelsa? - śmieje się radny.

O losie tablicy rozstrzygnie Instytut Pamięci Narodowej. Jego przedstawiciel Paweł Niziołek już teraz jednoznacznie stwierdza, że musi być zdjęta i zastąpiona nową. Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński czeka na oficjalną opinię w tej sprawie.

Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.