Ryszard Warta

Komentarz. Obywatelu, partycypuj! [Minął Tydzień]

W Białymstoku głos w budżecie obywatelskim oddać  możan było min,. w miejskim autobusie. I dostać za to krówkę. Fot. Marta Gawina W Białymstoku głos w budżecie obywatelskim oddać możan było min,. w miejskim autobusie. I dostać za to krówkę.

Ryszard Warta

W Gdyni skończyli jeszcze latem, w Białymstoku całkiem niedawno, bo w ostatni wtorek, a my zaczęliśmy w ostatnią sobotę i mamy czas do najbliższego poniedziałku. Dziesięć dni, choć u sąsiadów, w Bydgoszczy mają na to cały miesiąc. Chodzi o oczywiście o głosowanie w ramach toruńskiego budżetu obywatelskiego.

Kilka lat minęło i niepostrzeżenie BO stały się corocznym rytuałem, choć to wciąż oferta dla mniejszości. Oczywiście głosować każdy może, ale realnie głosujących jest znacznie mniej. Mało tego, frekwencja w głosowaniach, zamiast stopniowo rosnąć, spada. I nie tylko w Toruniu, trend jest ogólnopolski. Według wyliczeń NIK, która budżety obywatelskie wzięła na swój kontrolny warsztat w tym roku, średnia, ogólnopolska frekwencja w latach 2016-2019 wyniosła 18 proc.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ryszard Warta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.