Łukasz Koleśnik

Komitet Obrony Budowy Obwodnicy szykuje ogromną manifestację. Rozmowa z Tomaszem Rogowskim

Łukasz Koleśnik

Jeszcze niedawno były dwa komitety protestacyjne, ale połączyliście się w jeden duży (KOBO). Dlaczego?
Można powiedzieć, że pierwsze działania nie były do końca skoordynowane i wykonane trochę za szybko. Dlatego też logicznym rozwiązaniem było połączenie sił, aby razem podążać w jednym kierunku. Celem jest pozyskanie pieniędzy na dokumentację, która potrzebna jest do budowy obwodnicy. Przygotowaliśmy petycję, którą podpisało ponad 4 tysiące mieszkańców, chociaż czasu nie było zbyt dużo.

Rozpoczęcie prac nad dokumentacją w tym roku jest kluczowe...
Tyle razu już się o tym mówiło. Podkreślał to również burmistrz Marek Cebula. Jeśli teraz nie uda nam się rozpocząć prac nad dokumentacją, później nie będzie możliwości finansowania budowy obwodnicy. Sami z własnych pieniędzy nie będziemy w stanie tego zrobić. Problem jest bardzo poważny, ponieważ dotyczy nie tylko Krosna Odrz., ale całego województwa. Proszę spojrzeć, że z Krosna do okolicznych miast jest w miarę równa odległość. Do Gubina, Zielonej Góry, Świebodzina, Słubic, itd. Wszystkie te drogi łączą się w Krośnie Odrz. To wielka pajęczyna, a centralnym jej punktem jest most na Odrze, przez który wszyscy przejeżdżają. Obecnie w ciągu doby jest to nawet 15 tys. samochodów.

Problem jest widoczny, ale nie wszyscy go zauważają. Byliście za „grzeczni” podczas pierwszych manifestacji?
Mówiłem tak od początku. Skoro protestujemy, to nie możemy być grzeczni. Spójrzmy na historie różnego rodzaju blokad. Skutek przynoszą protesty, które są głośne i medialne, czyli takie, w których manifestujący palą opony, wysypują zboże, zastawiają drogę traktorami, itd. Ustaliliśmy z członkami komitetu, że najbliższa blokada będzie huczna i to dosłownie.

To znaczy?
Szczegółów jeszcze nie mogę zdradzić. Protest odbędzie się 21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny. Palona jest wtedy Marzanna, więc my też coś spalimy.

Czego mogą się spodziewać kierowcy?
Tym razem protest potrwa dwie godziny. Będziemy blokować most po 15 minut, natomiast przez następne 5 samochody będą mogły przejechać. Dzięki temu blokada będzie bardziej odczuwalna niż poprzednio. Nie chcemy stosować drastycznych środków ze względu na kierowców, którzy są bardzo wyrozumiali i wspierają naszą akcję. Jeśli jednak znów nie zostaniemy zauważeni, być może będziemy musieli blokować jeszcze dłużej.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.