Komitet Obrony Demokracji - z opornikiem w klapie

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Komitet Obrony Demokracji - z opornikiem w klapie

Małgorzata Trzcionkowska

Zawiązała się żarsko-żagańska grupa KOD. Jej sympatycy podkreślają, że sprawa Trybunału Konstytucyjnego ma fundamentalne znaczenie dla praw obywateli.

Koordynatorami grupy są: z Żagania Wanda Winczaruk, z Żar Maciej Szafrański. Do nich dołączyli też przedstawiciele Szprotawy. Pierwsze spotkanie odbyło się w żarskiej Agrykoli.

- Zostałem wychowany w duchu patriotycznym i prawdzie historycznej - podkreśla Krzysztof Burzyński, kustosz Izby Solidarności w Szprotawie. - Zostałem aresztowany w wieku 11 lat przez Urząd Bezpieczeństwa. W Solidarności działam od początku jej istnienia. Byłem też internowany. Z tego powodu nie mogę się zgodzić z tym, co obecnie się dzieje we władzy i wokół Trybunału Konstytucyjnego. Uważam, że trzeba protestować, bo to jest nasz obowiązek.

- Wziąłem udział w Manifestacji 12 grudnia w Warszawie oraz w ostatniej, 19 grudnia w Zielonej Górze - opowiada Dariusz Nocek. - Wrażenia, szczególnie z Warszawy były niesamowite. Było morze uśmiechniętych ludzi. Ich pochód ciągnął się i zdawał nie mieć końca.

W pierwszym spotkaniu żarsko-żagańskiej grupy wziął udział Robert Krzych, koordynator wojewódzki. - Jestem radcą prawnym z Międzyrzecza. Specjalizuję się w transporcie drogowym - przedstawił się. - Do działania zmotywował mnie strach. Jestem ojcem dwójki dzieci i zależy mi na ich przyszłości. Konstytucja nie jest doskonała, ale to nie upoważnia władzy, żeby ją rozmontowywać. Obawiam się, że nie będzie miał kto nas bronić, a rządzący będą mogli wejść w życie każdego obywatela, który będzie niewygodny.

Janina Wilga ze znaczkiem Komitetu Obrony Demokracji. Kolejne spotkanie odbędzie się 17 stycznia o 16.00 w klubie Piechur w Żaganiu.
Małgorzata Trzcionkowska Janina Wilga ze znaczkiem Komitetu Obrony Demokracji. Kolejne spotkanie odbędzie się 17 stycznia o 16.00 w klubie Piechur w Żaganiu.

- Nie możemy mówić, że to co się dzieje z TK w Warszawie nas nie dotyczy - podkreślali zebrani. - Dotyczy dokładnie nas wszystkich, obywateli. To właśnie trzeba tłumaczyć ludziom.

- Nie mam żadnych przywilejów, ani stanowisk, o które chciałabym walczyć - zaznacza Janina Wilga. - Uważam, że zarzuty iż KOD skupia ludzi, którzy „walczą o koryto” są głupie i krzywdzące. Ja się cieszę, że społeczeństwo się obudziło. PO popełniła błędy, dlatego przegrała wybory. A PiS wyszedł z założenia, że jak PO psuło coś, to my zrobimy to całą gębą. Myśleli, że ludziom jest juz wszystko jedno. Okazało się, że jednak nie.

Kolejne spotkanie KOD żarsko-szprotawsko-żagań -skiego odbędzie się 17 stycznia o godz. 16.00, w klubie Piechur przy ul. Szprotawskiej w Żaganiu. Organizatorzy zapraszają na spotkanie wszystkich chętnych i mieszkańców, z którymi chcą rozmawiać.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.