Koniec Halloween w Polsce? Mówią eksperci

Czytaj dalej
(PG) (PB)

Koniec Halloween w Polsce? Mówią eksperci

(PG) (PB)

Przed nami Halloween. Dlaczego święto, które niegdyś cieszyło się bardzo dużą popularnością dziś powoli zostaje wyparte? Mówią eksperci.

Socjolog z Kielc Andrzej Kościołek:
– Halloween to było obce zapożyczenie w naszej kulturze, które najwyraźniej okazało się tymczasowe i krótkotrwałe. Widać, że tradycje regionalne i narodowe mają większą siłę oddziaływania i głębsze korzenie niż nam się wydawało, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że w Polsce zmienił się „klimat” dla tego typu zabaw, co widać w polityce, w edukacji i w kulturze. Okazuje się, że dyrektorzy szkół wcale nie są aż tak „samodzielni”, muszą się liczyć z opinią władz nadrzędnych, czy to centralnych czy to lokalnych w postaci Kuratorium Oświaty. Myślę, że przez to zmalała przychylność społeczna dla tego typu ekscesów, zapożyczeń czy nazwijmy to, pomysłów. Może też zwyczajnie posmutnieliśmy w tych okolicznościach.

Karol Majewski, manager klubu UltraViolet w Kielcach:
– Myślę, że obecnie kluby odrobinę odchodzą od obchodzenia Halloween, gdyż nie ma wielkiego zainteresowania tym tematem wśród ludzi. Wsród młodych ludzi jest to wciąż popularne, ale strasi klubowicze nie mają czasu ani ochoty na przebieranki. W środę była zorganizowana impreza Halloweenowa dla studentów i cieszyła się sporym zainteresowaniem. W piątek i sobotę również będzie można się pobawić. Będziemy przemycać utwory, które jakiś czas temu wyszły z obiegu, nie zabraknie również odgłosów i treści wyjętych prosto z horroru. Mamy również salę przystrojoną w mrocznym klimacie. Barmani będą pracować w przebraniu truposzy, natomiast kelnerki upodobnią się do diabełków. Zapraszamy na imprezy także w poniedziałek przed Dniem Zmarłych oraz w Zaduszki.

(PG) (PB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.