Marzena Sutryk

Koniec ze zbędną biurokracją. Fiskus sam Cię rozliczy

Nowe rozwiązanie oznacza, że ok. 25% podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic Fot. Polskapress Nowe rozwiązanie oznacza, że ok. 25% podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć PIT za ubiegły rok
Marzena Sutryk

To niewątpliwie rewolucja w rozliczeniach podatkowych: od 15 lutego system elektroniczny sam będzie rozliczał podatników. Choć oczywiście nie wszystkich. Jak to wygląda w szczegółach?

Jeżeli rozliczasz się indywidualnie jako osoba fizyczna i składasz PIT-37 albo PIT-38, a do tego nie zmieniły się Twoje dane, numer konta i chcesz, by 1% podatku trafił do tej samej organizacji pożytku publicznego, co przed rokiem, to faktycznie nic nie musisz robić (nie zgłaszasz się do urzędu, nigdzie nie wysyłasz wniosku).

Mówiąc najprościej: komputery zrobią wszystko za Ciebie, a Ty nawet nie musisz zaglądać do systemu elektronicznego. Urząd Skarbowy uzna wówczas z końcem kwietnia, gdy upływa termin składania zeznań podatkowych, że Twoje zeznanie wygenerowane w systemie automatycznie jest tym, które należy potraktować, jako właściwe i ostateczne. - Bez obaw, nawet jeżeli ktoś ma dochody z kilku źródeł, to nie problem. Wszystkie dane trafiają u nas na konto danego podatnika, do którego jest przypisany konkretny PESEL, bądź NIP. Oczywiście przy założeniu, że pracodawca dopełnił obowiązku i przekazał do administracji skarbowej niezbędne informacje. Miał na to czas do końca stycznia - mówi Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. I radzi, by jednak dla pewności każdy podatnik sprawdził w systemie, czy jego zeznanie jest gotowe i czy jego pracodawca albo pracodawcy (jeżeli jest ich kilku) dostarczyli niezbędne dane.

Jak wejść do systemu? Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego; zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl). - Kluczem dostępu są nasze dane osobowe i dwie kwoty, które należy wpisać podczas logowania - to przychody z ubiegłego roku i dane z PIT- 11 z tego roku. Nie potrzebujemy podpisu elektronicznego - wyjaśnia Małgorzata Brzoza.

Kolejna ważna sprawa - gdy chcemy skorzystać z nowej metody rozliczania nas przez fiskusa, ale rozliczamy się wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko (nawet, jeżeli tak samo było rok wcześniej), to wówczas konieczne jest wejście do systemu, by dokonać zaznaczenia w odpowiedniej rubryce np. tego, że rozliczamy się ze współmałżonkiem (będziemy mogli to zrobić od 15 lutego, gdy nasze zeznania przygotowane automatycznie przez system będą dostępne na stronie; wystarczą dwa dodatkowe kliknięcia podczas sprawdzania rozliczenia sporządzonego przez system); system bowiem - przypomnijmy - rozlicza automatycznie podatnika tylko indywidualnie.

Musimy także wejść do systemu, gdy chcemy skorzystać z ulg - te dane także należy wprowadzić samodzielnie.

Natomiast, gdy nie chcemy korzystać z nowatorskiego rozwiązania, nadal możemy rozliczyć się tradycyjnie, na tych samych zasadach, jak rok wcześniej, a więc w formie papierowej, po czym należy złożyć PIT w odpowiednim Urzędzie Skarbowym albo w formie elektronicznej. Wówczas PIT, który został wcześniej wygenerowany automatycznie przez system, zostanie skasowany, a fiskus uwzględni to zeznanie, które sami złożyliśmy. W 2020 roku z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28. A to wszystko bezpłatnie, bezpiecznie i bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.