Konkursy NFZ po nowemu

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Żbikowska

Konkursy NFZ po nowemu

Marta Żbikowska

Konkursy dla tzw. subregionów mają poprawić dostęp do badań profilaktycznych. Najlepszym rozwiązaniem byłby dostęp do całej diagnostyki i leczenia w jednym miejscu.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia modyfikuje zasady konkursów na realizację programów profilaktycznych. Nie będą one ogłaszane dla całego województwa, jak to było do tej pory, ale dla poszczególnych subregionów (byłych województw). Wszystko po to, aby ułatwić pacjentom dostęp do diagnostyki.

- Chcielibyśmy tak zmienić kontraktowanie i zasady, żeby poprawić dostęp do diagnostyki i leczenia dla mieszkańców całego województwa - tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. - Przyjrzałam się dotychczas podpisanym umowom i okazało się, że o ile z badań podstawowych można skorzystać w każdym niemal większym mieście w Wielkopolsce, to w momencie pojawienia się po pierszym badaniu nieprawidłowości lub wątpliwości, pacjenci muszą na własną rękę szukać możliwości przeprowadzenia badań pogłębionych i znajdują je często w miejscowościach dość odległych od ich miejsc zamieszkania.

Sprawa ta dotyczy, między innymi, programu profilaktyki raka piersi. O ile z mammografii można skorzystać we wszystkich większych ośrodkach, to jeśli jej wynik okaże się nieprawidłowy, niektóre Wielkopolanki mogą mieć problemy z dalszą diagnostyką. Dostępu do niej na miejscu nie mają mieszkanki całego byłego województwa konińskiego. Na usg, czy biopsję kobiety z tego regionu muszą udać się do Wrześni, Pleszewa lub Poznania.

- To bardzo niekorzystna sytuacja - mówi Agnieszka Pachciarz. - Wystarczy wyobrazić sobie kobietę, która otrzymuje nieprawidłowy wynik mammografii. Powinna ona być otoczona opieką tam, gdzie przeprowadzone było badanie mammograficzne. Po pierwsze, taka kompleksowa diagnostyka w jednym miejscu może przebiec szybciej, a w przypadku ewentualnej choroby nowotworowej ma to kolosalne znaczenie, a po drugie, oszczędza się pacjentce dodatkowego stresu związanego z wyjazdami do ośrodka w innym mieście. Chcielibyśby, aby każdy tzw. subregion miał dla pacjentek ofertę pełniej diagnostyki.

Źródło: TVN24/x-news

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku programu profilaktyki raka szyjki macicy. Tutaj dostępu do pogłębionych badań nie mają mieszkanki aż dwóch byłych województw: pilskiego i konińskiego. Pierwszym etapem programu jest badanie cytologiczne, które można wykonać zarówno w Pile, jak i Koninie. Drugi etap, czyli ocena preparatu przez cytodiagnostę odbywa się już gdzie indziej. Podobnie jak ewentualne pobranie wycinków i badanie histopatologiczne.

Dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ zapewnia, że realizowanie programów profilaktycznych jest dla placówek korzystne finansowo, ich prowadzenie wymaga jedynie sprawnej organizacji pracy. - Jestem przekonana, że we wszystkich byłach województwach są osrodki które są w stanie złożyć taki oferty - mówi Agnieszka Pachciarz.

Ogłoszone na początku marca konkursy dla subregionów dotyczą umów, które zaczną obowiązywać od 1 lipca tego roku.

- Mamy nadzieję, że znajdą się placówki w byłych województwach zainteresowane rozszerzeniem swojej dotychczasowej działalności, liczymy szczególnie na laboratoria, które wykonują badania, aby poszczególne ośrodki nie musiały przesyłać próbek do odległych miejscowości. Warto wzmocnić te obszary które stanowiły dotychczas białe plamy, ośrodkami z tą umową - mówi Agnieszka Pachciarz. - Tym bardziej, że na badania profilaktyczne przeznaczyliśmy w tym roku więcej pieniędzy niż w latach ubiegłych. Warto również zaznaczyć, że mówimy o badaniach, które nie są limitowane i pacjentki mogą zgłaszać siena nie bez skierowania.

Na etap pogłębionej diagnostyki w programie profilaktyki raka szyjki macicy w całym 2016 roku w województwie wielkopolskim wydano niewiele ponad 18 tys. złotych. Kwota przeznaczona na połowę 2017 roku to ponad 14 tys. zł. W 2016 roku etap diagnostyczny tego samego programu kosztował 709 tys. zł. Na realizację tego etapu programu przez sześć miesięcy 2017 roku przeznaczono prawie 539 tys. zł. Kwoty przeznaczone na etap podstawowy programu profilaktyki raka piersi w poszczególnych miesiącach są porównywalne w 2016 i 2017 roku. Ale już na badania pogłębione w całym 2016 roku wydano 518 tys. zł., a na połowę roku 2017 przeznaczono 336 tys. zł.

Więcej pieniędzy wielkopolski oddział NFZ zamierza wydać na badania prenatalne. W 2016 roku pochłonęły one niecałe 5 milionów złotych, na sześć miesięcy 2017 roku zaplanowano na ten cel wydatek 3,2 mln. zł. W sumie, na realizację programów profilaktycznych przeznaczono w 2017 roku (6 miesięcy) - 8,68 mln. Zł, a w całym 2016 roku wydano na nie 15 mln zł.

Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.