Konserwator zabytków: Dom kultury muzułmańskiej może być objęty ochroną. Czy pokrzyżuje to plany związku religijnego?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Tomasz Mikulicz

Konserwator zabytków: Dom kultury muzułmańskiej może być objęty ochroną. Czy pokrzyżuje to plany związku religijnego?

Tomasz Mikulicz

Wojewódzkie służby konserwatorskie przeprowadziły już oględziny. Niedługo dowiemy się, czy ruszy procedura wpisu do rejestru. Chodzi o dom kultury muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F. Związek religijny chce wyremontować ten budynek. Mufti Tomasz Miśkiewicz komentuje, że wpisanie domu do rejestru zabytków może oznaczać zwiększenie kosztów planowanej inwestycji.

W środę moi pracownicy byli na oględzinach. Wysłałam też prośbę o opinię do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Uważam, że są przesłanki do objęcia tego budynku ochroną - mówi wojewódzka konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz.

Chodzi o dom kultury muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F. Pod koniec grudnia zrobiło się o tym miejscu głośno, bo mieszkańcy okolicznych bloków dostali pisma ze spółdzielni Zachęta, z którego wynikało, że w miejscu drewnianego domu wyrośnie 14-metrowy budynek ze stojącą obok 16-metrową dominantą (jak się okazało minaretem - przyp. red.).

Czytaj też: Białystok. Awantura o dom kultury muzułmańskiej. Związek religijny wycofał wniosek o warunki zabudowy [ZDJĘCIA]

Prezes Zachęty Mirosław Tałałaj mówił na naszych łamach, że mieszkańcy nic o tej inwestycji nie wiedzieli. Sam też był zaskoczony, gdy urząd miejski wysłał do spółdzielni wydane 16 grudnia warunki zabudowy. Spółdzielnia odwołała się od decyzji prezydenta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Argumentowała m.in., że nowy budynek domu kultury muzułmańskiej może zaburzyć ład przestrzenny, a minaret przewyższałby o 2 metry okoliczne (14 -metrowe) bloki.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.