Maciej Wijatkowski

Konstytucja 3 Maja to bardzo dobra, ale nieudana próba odzyskania niepodległości

Konstytucja 3 Maja to bardzo dobra, ale nieudana próba odzyskania niepodległości Fot. Fot. Lubelski Uniwersytet Inspiracji
Maciej Wijatkowski

W dniu święta Konstytucji 3 Maja o polskich barwach, symbolach i genezie konstytucji mówi dr hab. Arkadiusz Stasiak z Katedry Historii XVII-XVIII wieku Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Polskim świętom państwowym towarzyszy czerwień i biel. Od kiedy to są nasze narodowe kolory?

Na pewno wywodzą się z herbu - białego orła na czerwonym tle. Ale tutaj wszelka pewność się kończy. Dlaczego orzeł jest biały? Czerwień to kolor siły, władzy, ale jaka czerwień? Pierwsze symbole powstającej polskiej państwowości były nieco inne. Pierwsza moneta z nazwą Polski, bita w mennicy książęcej Bolesława Chrobrego, raczej nie prezentuje orła, lecz bardziej pawia. To też symbol władzy, lecz bardziej nawiązuje do Bizancjum, do Wschodu. Orzeł - do władzy niemieckiej, zachodniej. Czarny orzeł jest silniejszy, biały byłby więc podporządkowany. Jedynym dużym, białym ptakiem drapieżnym był i jest białozór - sokół norweski, co mogłoby wskazywać na domniemane, skandynawskie, normańskie pochodzenie Mieszka I. W średniowieczu znaki biało-czerwone pojawiły się na tarczach, chorągwiach. Kolejni władcy przyłączali kolejne ziemie, a barwy stały się symbolem jednoczącym w walce, zaczęły pojawiać się na koronacjach, wielkich uroczystościach. Święto Flagi to znakomita, jednocząca idea, świetny pomysł. Pytań o same początki jest jednak wciąż wiele.

Dr hab. Arkadiusz Stasiak opowiada o naszych świętach narodowych i historii barw

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Wijatkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.