Kontrola drogowa – kiedy można się nie zatrzymać? Jaka kara grozi za ucieczkę przed policją?

Czytaj dalej
Fot. Pawel Skraba

Kontrola drogowa – kiedy można się nie zatrzymać? Jaka kara grozi za ucieczkę przed policją?

Oczywistym jest, że jeśli policjant daje kierowcy znak do zatrzymania się w celu przeprowadzenia kontroli drogowej, to ten powinien niezwłocznie zjechać na pobocze. Jaka kara grozi kierowcy, który tego nie zrobi? Czy kierowca ma obowiązek zatrzymać się, jeśli próbuje zatrzymać go osoba nieumundurowana?

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest wykroczeniem i grozić może za to kara grzywny (20-5000zł) lub aresztu (5-30 dni). Sąd może orzec wobec kierowcy zakaz prowadzenia samochodów na okres od pół roku do nawet trzech lat.

MANDATY. ZA CO I ILE ZAPŁACISZ? AKTUALNY TARYFIKATOR

Kiedy zatrzymać nas próbuje umundurowany policjant stojący przy radiowozie, to sytuacja jest klarowna. Co jednak, jeśli funkcjonariusz nie ma na sobie munduru? Przepisy mówią, że nieumundurowany policjant ma prawo zatrzymać kierowcą jedynie na terenie zabudowanym. Ma wtedy obowiązek niezwłocznie się wylegitymować nawet, jeśli kierowca tego nie zażąda. Poza obszarem zabudowanym, kierowca ma prawo nie zatrzymać się do kontroli w obawie przed prowokacją złodziei. W takiej sytuacji musi jednak udać się na najbliższy posterunek policji i zgłosić zdarzenie.

Kontrola drogowa, której policjanci z łódzkiej drogówki szybko nie zapomną

dzienniklodzki.pl/x-news

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.