Kontrola w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich pytają o walkę z koronawirusem

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Paweł Kaniak

Kontrola w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich pytają o walkę z koronawirusem

Paweł Kaniak

Czy w szpitalach województwa kujawsko-pomorskiego jest wystarczająca liczba miejsc? Jakie działania podjął wojewoda w celu przeciwdziałania pandemii koronawirusa? Na te, i inne pytania szukają odpowiedzi posłanki z naszego regionu Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich.

Koalicja Obywatelska realizuje cykl kontroli poselskich, których celem jest odpowiedź na pytanie, czy i jak Polska jest przygotowana do walki z kolejną falą Covid-19. W poniedziałek 5. października posłowie KO przyszli do 16 urzędów wojewódzkich w całym kraju, aby spotkać się z wojewodami i zadać im szereg pytań. W Bydgoszczy kontrolę prowadzą posłanki Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich.

Do wojewody Mikołaja Bogdanowicza przygotowały szereg pytań oraz żądania udostępnienia dokumentów. Posłanki przygotowały m.in. takie pytania:

Jak mówią posłanki, chcą się dowiedzieć, czy nasze województwo ma opracowaną strategię przeciwdziałania pandemii Covid-19. - Jesteśmy zaniepokojone, bo w województwie kujawsko-pomorskim jest coraz więcej przypadków zachorowań na koronawirusa. Tymczasem do naszych biur poselskich zgłaszają się obywatele z prośbą o pomoc, bo mają problem z dostaniem się do lekarza, a niektórzy przychodzą do nas nawet po maseczki ochronne – mówi Iwona Hartwich.

Oddzielnym punktem kontroli u wojewodów jest kwestia dostępności szczepionek na grypę. - Premier Morawiecki zapowiedział, że dla osób po 75. roku życia szczepienia przeciwko grypie będą darmowe. Ale tych szczepionek nie ma. Chcemy się dowiedzieć, ja wygląda sytuacja w Kujawsko-Pomorskiem. Przecież szczepić powinno się w sierpniu, najpóźniej do połowy września, a nie dopiero w październiku, gdy trwa już sezon zachorowań – przekonuje Iwona Kozłowska.

Posłanki liczą na dobrą współpracę ze służbami wojewody kujawsko-pomorskiego. - Jestem przekonana, że w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy spotkamy się z dużą odpowiedzialnością służb wojewody, liczymy na przychylność i dobrą atmosferę – wyraziła nadzieję Iwona Kozłowska.

Na pytanie o to, jak szybko chcą uzyskać interesujące je informacje i ile czasu dają wojewodzie na odpowiedzi, mówi tak: - Jest kilka spraw bieżących, które wymagają natychmiastowego wyjaśnienia, chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie łóżek szpitalnych i personel medyczny. Ogólnie pytań jest dużo, więc na niektóre z nich musimy dać wojewodzie czas, by mógł rzetelnie odpowiedzieć.

- Pandemia się rozprzestrzenia, Polacy się boją. Posłowie Koalicji Obywatelskiej prowadzą kontrole we wszystkich 16 urzędach wojewódzkich po to, by sprawdzić w jaki sposób rząd nadzoruje w terenie tę trudną sytuację, w której się znaleźliśmy – tłumaczy Iwona Kozłowska.

Po zakończeniu poniedziałkowego spotkania Iwony Kozłowskiej i Iwony Hartwich z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem, poprosiliśmy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki o komentarz. - Była to rzeczowa rozmowa. Wojewoda przyjął obie panie i przedstawił bieżące informacje o obłożeniu łóżek w szpitalach jeśli chodzi o pacjentów z koronawirusem. Przekazał też aktualne informacje o izolatorium w Grudziądzu a także informacje o działaniach administracji rządowej od początku pandemii - mówi Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody. - Panie złożyły też na ręce wojewody pisemną interwencję poselską z dodatkowymi pytaniami. W najbliższych dniach udzielimy na wszystkie pisemnej odpowiedzi - dodaje Adrian Mól.

W skali ogólnopolskiej akcję kontroli w urzędach wojewódzkich koordynuje posłanka KO Monika Wielichowska. TUTAJ jej relacja w mediach społecznościowych.

Paweł Kaniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.