„Kościuszko. Ostatni bitwa” na scenie Teatru Nowego w Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Dariusz Pawłowski

„Kościuszko. Ostatni bitwa” na scenie Teatru Nowego w Łodzi

Dariusz Pawłowski

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi przygotowuje premierę spektaklu z bohaterem dawno na scenie nie widzianym - „Kościuszko. Ostatni bitwa”, autorstwa Radosława Paczochy.

Po przegranej bitwie pod Maciejowicami naczelnik Tadeusz Kościuszko dostaje się ranny do niewoli. Jako jeniec zostaje zakładnikiem polityki rosyjskiego imperium prowadzonej zarówno wobec Polaków jak i pozostałych mocarstw rozbiorowych. Osoba naczelnika powstania staje się kluczowa dla rosyjskich rozgrywek, w ramach których Kościuszko zgadza się na złożenie wiernopoddańczego hołdu carowi Pawłowi I. Ceną tego jest uwolnienie z więzień i zesłania ponad dwudziestu tysięcy polskich patriotów, wziętych do niewoli i aresztowanych w czasie insurekcji oraz jeszcze podczas konfederacji barskiej. Weterani walk o niepodległość mogą stanowić, po powrocie do ojczyzny, fundament, na którym budować się będą polskie dążenia niepodległościowe.

Jak wyjaśniają realizatorzy, spektakl obejmuje dwa lata z życia Tadeusza Kościuszki, bohatera walk o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki, od upadku insurekcji z 1794 roku. Przedstawiona ma być w nim teza: na ile można zrezygnować z własnych ideałów i metod ich realizacji, aby ocalić to co stanowi sens i generalny punkt odniesienia dla tychże właśnie ideałów? Obok osób powszechnie znanych, jak Kościuszko lub Julian Ursyn Niemcewicz, w galerii postaci znajdziemy także Stanisława Fiszera, późniejszego szefa sztabu armii Księstwa Warszawskiego, czy Henryka Ludwika Lubomirskiego, późniejszego założyciela Muzeum Książąt Lubomirskich. Swoją rolę odgrywają również mało znane wydarzenia z życia Kościuszki, jak np. jego miłość do Ludwiki Lubomirskiej z Sosnowskich.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.