Beata Terczyńska

Koszulki, biżuteria, tatuaże z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego coraz popularniejsze w Rzeszowie

Koszulki, biżuteria, tatuaże z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego coraz popularniejsze w Rzeszowie Fot. archiwum prywatne
Beata Terczyńska

Rzeszowianie noszą koszulki z napisem „pomnik musi zostać”, biżuterię w kształcie najbardziej charakterystycznego monumentu miasta, a teraz także robią sobie tatuaże. Burza wokół pomnika sprawiła, że jest on darzony coraz większą sympatią?

Jedna z rodzimych firm jubilerskich stworzyła charmsy w kształcie rzeszowskiego Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Zamiast odwzorowania rzeźby, na środku widnieje kryształek, w kolorze do wyboru. Zawieszkę można nosić jako wisiorek, czy dodatek do bransoletki. Rzeszowianie drukują sobie też T-shirty z wizerunkiem monumentu, okraszone komentarzem w obronie pomnika przed zburzeniem. Teraz przyszła moda na tatuaże. Inspiracją mogła być Paulina Grobelna z Rzeszowa, która od nadgarstka po łokieć ma w kolorze wytatuowany symbol miasta.

"Pomnik staje się rodzajem kultu? - Moim zdaniem, monumentowi temu daleko jeszcze do tego typu obiektu - mówi dr Krzysztof Malicki, prof. UR z Instytutu Socjologii. - Faktem jest, i wynika to z badań realizowanych w naszym instytucie, że większość mieszkańców jest za pozostawieniem monumentu (w ub. r. w Rzeszowskiej Diagnozie Społecznej niemal 77 proc.), jednakże jednocześnie badania pokazują, że pomnik nie jest identyfikowany z jakąkolwiek treścią."

Czytaj więcej w dalszej części tekstu.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.