Krajobraz po nawałnicy w powiecie drawskim. Nadal trwa liczenie strat

Czytaj dalej
Fot. PSP Drawsko
Krzysztof Bednarek

Krajobraz po nawałnicy w powiecie drawskim. Nadal trwa liczenie strat

Krzysztof Bednarek

Kilkaset powalonych drzew, zniszczone dachy, podtopienia. To skutki nawałnicy, która w piątek wieczorem przeszła nad powiatem drawskim.

Droga krajowa nr 20 na odcinku z Czaplinka do Złocieńca przez kilka godzin była nieprzejezdna. Najgorzej było w Złocieńcu, gdzie wskutek opadów powstała wyrwa w chodniku, a zalana jezdnia uniemożliwiała bezpieczny przejazd. Łamiące się gałęzie spadały na samochody. Powalone drzewa blokowały dwa pasy drogi w okolicy Bobrowa, Siemczyna oraz na odcinku z Czaplinka do Łubowa.

Drzewa łamały się jak zapałki

Przy drodze z Siemczyna do Głęboczka huraganowy wiatr połamał kilkadziesiąt drzew. Jedno z drzew na tej trasie zerwało linię wysokiego napięcia.

W parku pałacowym w Siemczynie pomnikowe drzewa łamały się jak zapałki. W Bobrowie jedno z gospodarstw zostało całkowicie zalane. W Radomyślu wichura zerwała część dachu z dwóch budynków mieszkalnych.Najgorzej było w Czaplinku, wzdłuż nadbrzeża jeziora Drawsko.

W pobliżu Ośrodka Sportów Wodnych drzewo runęło na stojący w pobliżu jeziora dom, poważnie uszkadzając dach i ogrodzenie. W wielu miejscach strażacy usuwali wywrócone drzewa i zwisające konary. Uszkodzone zostały ogrodzenia i nagrobki na cmentarzach w Czaplinku i w Siemczynie. Horror przeżyli wczasowicze wypoczywający w ośrodkach nad jeziorem Drawsko.

W Ośrodku Wypoczynkowym Drawtur uszkodzeniu uległ jeden z domów letniskowych, na który przewróciło się drzewo, łamiące się gałęzie uszkodziły przyczepy kempingowe i jeden z samochodów.

- Zdążyliśmy przyjechać i rozpakować się. Kilka minut po 21 zaczęło wiać, grad walił w przyczepę. Schroniliśmy się w budynku kawiarni. Po burzy poszliśmy obejrzeć nasz dobytek. Upadające drzewo uszkodziło hak od przyczepy i stelaż od namiotu - powiedział nam Krzysztof Żądło, który z Trzcianki do Drawturu przyjechał z żoną i córką.

- Spodziewaliśmy się, że będzie nawałnica. Wskazaliśmy wczasowiczom miejsca ewakuacji. Koloniści - 150 dzieciaków - umieszczeni zostali w murowanych domkach. Z dala od spadających drzew i gałęzi - powiedział nam Robert Rycerski, właściciel Drawturu.

Robert Rycerski zdecydował już, że po zakończeniu sezonu usunie wszystkie większe drzewa z terenu swojego ośrodka.

- Nowe przepisy dotyczące wycinki pozwalają na to. Nie chcę robić z ośrodka pustyni. Uważam jednak, że bezpieczeństwo turystów, a także dzieci i młodzieży - uczestników kolonii wypoczywających w moim ośrodku, jest sprawą nadrzędną - powiedział nam.

Trwa szacowanie strat

W nocy z piątku na sobotę i przez całą sobotę kilkuset strażaków pracowało przy usuwaniu skutków nawałnicy. W Czaplinku doszło do 20 poważnych zdarzeń. W gminie w akcję ratowniczą zaangażowanych było 176 strażaków. Akcja kosztowała około 25 tys. zł. Ponad 4 tys. zł kosztowała naprawa uszkodzonego oświetlenia ulicznego na ul. Szczecineckiej i ul. Pięciu Pomostów. A to tylko niewielka część kosztów, jakie trzeba będzie ponieść. Nadal trwa liczenie strat, w tym wycena uszkodzonych drzew, uszkodzonych nawierzchni dróg.

Straty szacują właściciele domów i gospodarstw, które najmocniej ucierpiały. W poniedziałek burmistrz Czaplinka spotkał się z kadrą kierowniczą urzędu. Zastanawiano się, jakie zagrożenia mogą na terenie gminy wystąpić w przyszłości i jak im zapobiegać. Starosta drawski Stanisław Kuczyński skutki weekendowej nawałnicy omawiał z przedstawicielami straży pożarnej, policji i sanepidu.

Po zakończeniu akcji przez służby ratownicze do naprawy uszkodzonych nawierzchni dróg i chodników przystąpili drogowcy. Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski spotkanie w sprawie zapobiegania skutkom nawałnic zorganizował wczoraj. Problemem, który trzeba pilnie załatwić, jest naprawa i odwodnienie chodnika przy ul. Czaplineckiej w Złocieńcu.

Chodnik już od kilku tygodni jest zalany wodą i stwarza duże zagrożenie dla osób pieszych poruszających się wzdłuż ruchliwej drogi krajowej nr 20.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.