Kraków podzielony na kilka stref

Czytaj dalej
Paulina Szymczewska

Kraków podzielony na kilka stref

Paulina Szymczewska

Kierowcy będą musieli korzystać ze specjalnych identyfikatorów. Jeśli ktoś nie mieszka lub nie pracuje w Krakowie ani nie jest gościem hotelu bądź pacjentem szpitala, to podczas ŚDM autem w celach prywatnych do miasta nie wjedzie

Podczas Światowych Dni Młodzieży poruszanie się samochodem po Krakowie będzie bardzo utrudnione. O czym należy wiedzieć? Otóż Kraków będzie podzielony na trzy strefy ograniczonego ruchu oraz dwa obszary zamknięte - Błonia i Łagiewniki (mapa powyżej). W związku z tym każdy kierowca musi się zaopatrzyć w specjalny identyfikator (patrz ramka obok).

Zasada jest prosta: jeśli ktoś nie mieszka lub nie pracuje w Krakowie ani nie jest gościem hotelu bądź pacjentem któregoś ze szpitali, to podczas ŚDM autem w celach prywatnych do miasta nie wjedzie.

Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje na temat stref oraz identyfikatorów. Warto pamiętać, by sprawdzać na bieżąco informacje na stronie www.krakow.pl.

Obszary zamknięte: Błonia i Łagiewniki
Ulicami granicznymi dla Błoń będą: al. 3 Maja, Piastowska i Focha, a dla Łagiewnik: Tischnera, Zakopiańska, Jugowicka, Podmokła, Herberta, Turowicza (do Tischnera). Te dwa obszary zamknięte zdominują piesi i tylko nieliczne pojazdy będą tam miały prawo do wjazdu. Z uwagi na bardzo duży ruch pieszych rejony Błoń i Łagiewnik będą wyłączone również z ruchu rowerowego. Planując podróż w tę okolicę, należy liczyć się z koniecznością pokonania pieszo części trasy, zwłaszcza ostatniego odcinka. Co ważne, ulice wyznaczające granice strefy w Łagiewnikach (np. Turowicza) nie są objęte zakazami - należą do stref ograniczonego ruchu, a nie całkowicie wyłączonych.

Strefa I
Będzie obowiązywać najdłużej - od 26 lipca do 1 sierpnia. To centrum Krakowa: Stare Miasto, Kazimierz, część Podgórza i Zwierzyńca. Tam przez dłuższy czas będą przebywać papież Franciszek i wielu pielgrzymów, stąd należy się liczyć z największymi utrudnieniami. Obszar graniczny wyznaczają ulice: Armii Krajowej, Nawojki, Czarnowiejska, al. Słowackiego do Wita Stwosza, Lubomirskiego, rondo Mogilskie, Powstania Warszawskiego, rondo Grzegórzeckie, Grzegórzecka, Dietla do Starowiślnej, Starowiślna, Na Zjeździe, Limanowskiego, Powstańców Śląskich, Kamieńskiego, Konopnickiej, most Dębnicki, Wisła, most Zwierzyniecki (zam- knięta Malczewskiego i Zaścianek), Królowej Jadwigi, Jesionowa, Na Błonie, Zarzecze.

Strefa II
Obowiązuje od 26 do 31 lipca i obejmuje zachód Krakowa. Znajduje się w obrębie obwodnicy autostradowej, ronda Ofiar Katynia, ulic Conrada, Opolskiej, al. 29 Listopada, Wita Stwosza, rond Mogilskiego i Grzegórzeckiego, Kotlarskiej, mostu Kotlarskiego, Herlinga-Grudzińskiego, Klimeckiego, Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich, Turowicza, Herberta, węzła Radzikowskiego i Pasternik.

Strefa III
Obowiązuje od 29 do 31 lipca. To tereny na wschód od centrum miasta. Jej granicę wytyczają: al. 29 Listopada, Bora-Komorowskiego, Andersa, Ptaszyckiego, Igołomska, Brzeska, droga 75 do Targowiska, droga 94, obwodnica autostradowa, Herberta, Turowicza, Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich, Klimeckiego, Herlinga-Grudzińskiego, Kotlarska, al. Powstania Warszawskiego, Lubomirskiego, Wita Stwosza.

Identyfikatory M
Jeżeli ktoś zamierza jeździć autem tylko po strefie, w której mieszka, nie musi mieć identyfikatora. Policjanci kontrolować będą kierowców tylko podczas wjazdu do danej strefy.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli mieszkaniec będzie chciał wyjechać poza swoją strefę i później do niej wrócić. Wtedy musi mieć identyfikator M (ramka obok). Ponadto do ewentualnej kontroli policyjnej należy mieć przy sobie dokument potwierdzający zameldowanie na terenie danej strefy, np. dowód osobisty, prawo jazdy, aktualną umowę najmu mieszkania albo imienny rachunek (przykładowo za media) z adresem.

Co natomiast z osobami, które mieszkają w Krakowie bez meldunku, a mieszkanie wynajmuje np. ich partner? Wtedy osoba wynajmująca mieszkanie powinna napisać współlokatorowi oświadczenie, że mieszkają razem (urzędnicy przypominają, iż należy pamiętać, że poświadczenie nieprawdy jest karalne, a policja może to zweryfikować). Można też np. odebrać zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej i oprócz identyfikatora mieć je przy sobie.

Ze strefy do strefy
Trzeba też pamiętać, że posiadanie identyfikatora M wcale nie uprawnia do poruszania się po całym Krakowie. Wszystko zależy, w której strefie mieszkamy.

Mieszkańcy strefy I znajdą się w najkorzystniejszej sytuacji. Będą mogli swobodnie wjeżdżać również do stref II i III. Z kolei mieszkańcy strefy II nie będą mogli już wjeżdżać do stre- fy I, ale za to dostaną się bez problemu do strefy III. Natomiast mieszkańcy strefy III będą mogli poruszać się tylko wewnątrz niej.

Tak więc np. kierowca z Ruczaju (strefa II) dojedzie do Bieżanowa w strefie III, ale właściciel domu w Bieżanowie na Ruczaj już nie wjedzie. Wyjątkiem mają być sytuacje, w których ktoś w pilnej sprawie udaje się do szpitala czy przychodni do tzw. obcej strefy. Wtedy nie musi mieć nawet zaświadczenia, wystarczy tylko, że złoży policjantowi słowne oświadczenie o celu wizyty.

Mieszkańcy III strefy - choć mogą poruszać się autem tylko po swoim obszarze - i tak powinni wydrukować identyfikator. Jeśli wyjechaliby np. poza Kraków, to wjeżdżając do swojej strefy, muszą mieć potwierdzenie, że w niej mieszkają.

Autem do pracy
Podczas ŚDM będzie też można jeździć samochodem do pracy. Wtedy właściciel firmy powinien swoim pracownikom również wydrukować odpowiednie identyfikatory.

Jednak i tu pojawią się obostrzenia. Pracownicy firm znajdujących się w strefie I będą mogli do niej wjechać tylko do godziny 10. Jeśli po tym terminie wyjadą ze strefy, to już do niej w tym dniu nie zostaną wpuszczeni (te zasady nie będą jednak obowiązywać samochodów służbowych, czyli tych z identyfikatorami PS).

Jeśli natomiast chodzi o strefy II i III, to pracownicy z identyfikatorami PR będą do nich mogli wjeżdżać bez ograniczeń. Przykładowo ktoś, kto mieszka w Nowej Hucie (strefa III), bez problemu dojedzie do pracy do Bronowic (strefa II), ale oczywiście z pominięciem centrum miasta, czyli strefy I.

Zwrócić też trzeba uwagę, że jeśli firma jest w strefie III, a pracownik dojeżdża do niej spoza Krakowa - np. z Zabierzowa czy Skawiny, to nie może przejechać przez strefę II, tylko musi ją ominąć, korzystając np. z autostradowej obwodnicy.

Identyfikatory na ŚDM

Miasto przygotowało kilka rodzajów identyfikatorów:

M - identyfikator mieszkańca;

PR - pracownicy dojeżdżający do firm w strefach;

PS - zaopatrzenie i pojazdy służbowe firm zlokalizowane w strefach;

SZ - osoby dojeżdżające do placówek medycznych w strefach;

ST - pojazdy służb technicznych (to np. pojazdy Poczty Polskiej, firm kurierskich i ochrony);

P - identyfikator dla dojeżdżających do parkingów w strefach (głównie dotyczy to autokarów).

a Identyfikatory należy pobrać z: krakow.pl lub zikit.krakow.pl i wydrukować (można je też odebrać w punktach informacyjnych ZIKiT, np. przy pl. Boh. Getta lub w siedzibach rad dzielnic).

a Na identyfikatorze trzeba wpisać nr rejestr. auta, strefę i ulicę zamieszkania (identyfikator M) lub mieć pieczątkę i podpis pracodawcy (PS, PR i ST). Na wjazdówce szpitalnej (SZ) potrzebny jest adres placówki medycznej, warto też mieć z sobą skierowanie lekarskie.

a Wjazdówki najlepiej włożyć za przednią szybę auta, ale nie jest to wymagane (za szybą trzeba je mieć tylko w chwili wjazdu do strefy). Na granicach stref policjanci sprawdzą, czy mamy uprawnienie do wjazdu w daną strefę. To dotyczy głównie mieszkańców (M).

a Infolinia ZIKiT w sprawie wjazdówek do stref: tel. 12 616-86-06.

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.