Dorota Stec-Fus

Kraków. Salwami podziękowali Ksaweremu za wolność

Ksawery Bogacz Fot. Archiwum Prywatne Ksawery Bogacz
Dorota Stec-Fus

W asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność”, rodzina i setki przyjaciół pożegnały na cmentarzu Rakowickim Ksawerego Bogacza

Odszedł 27 maja. Dokładnie miesiąc później świętowałby swoje 70. urodziny. Nie pokonało go trudne dzieciństwo - jako mały chłopiec stracił rodziców - nie złamał PRL-owski aparat represji. Zdołał się też podźwignąć po dramatycznej śmierci starszej córki. Pokonała go dopiero nieuleczalna choroba Creutzfeldta-Jakoba, zaledwie po trzech miesiącach od jej zdiagnozowania.

NSZZ „Solidarność” Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów tej uczelni jeszcze w ubiegłym roku wystąpiły o nadanie Ksaweremu Bogaczowi Krzyża Wolności i Solidarności. Kiedy nie było już złudzeń, że życie wybitnego działacza opozycyjnego dobiega niestety kresu, prace proceduralne przyśpieszono. Prezydent RP decyzję o nadaniu odznaczenia podpisał dzień po jego śmierci.

Rafał Dyrcz, naczelnik Oddziału Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wręczył je niezwykle wzruszonej Annie Wierzbickiej-Bogacz, żonie zmarłego, w kaplicy na cmentarzu Rakowickim przed rozpoczęciem ceremonii pogrzebowej.

Krzyż Wolności i Solidarności, będący ideowym nawiązaniem do Krzyża Armii Krajowej, w przypadku Bogacza ma znaczenie nie tylko symboliczne. Jego ojciec najpierw służył w pułku ułanów a potem walczył jako żołnierz AK.

Ksawery już w 1965 roku jako uczeń nowotarskiego liceum wystąpił ze sprzeciwem wobec akcji władz PRL, potępiającej list biskupów polskich do niemieckich. Odmówił podpisania petycji w tej sprawie, nakłaniając do tego samego innych uczniów.

Czytaj więcej:

 • Organizując ruch oporu, Bogacz zaczął nawiązywać kontakty także z internowanymi liderami związku.
 • Jak został ukarany za udział w manifestacji?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Stec-Fus

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.