Bożena Wolska

Kręcą film o powstańcach wielkopolskich z Budzynia

Kręcą film o powstańcach wielkopolskich z Budzynia Fot. Bożena Wolska
Bożena Wolska

Hanna Danielewicz, prezes budzyńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, kręci film o budzyńskich powstańcach.

Na rynku w Budzyniu pojawili się powstańcy wielkopolscy oraz ludzie w strojach z epoki. Była też panna młoda i bryczka. Jak się okazało Hanna Danielewicz kręciła jedną z ostatnich scen swojego filmu - ślub Kabatów.

To Ewa Kabat w swojej książce przypomniała jej to wydarzenie, bo to właśnie ojciec jej teścia-powstaniec 14 stycznia 1919 roku brał ślub. Scenę wyjścia z domu do kościoła kręcono w budynku, w którym zdarzenie miało miejsce 100 lat temu.

Film Hanny Danielewicz - według jej scenariusza - ma bowiem opowiadać o najważniejszych ośmiu dniach powstania w Budzyniu, ale pokaże nie tylko walki, ale także to, czym ludzie żyli, jakie mieli problemy, po prostu ich codzienność.

Obraz powstaje przy zerowym budżecie.

- Nie zabiegałam nawet o pieniądze i całość opiera się na społecznym ruchu. Przez obraz przewinęło się ze stu aktorów, a wszystkim którym proponowałam grę zgadzali się. Film powinien ukazać się na wiosnę

- mówi.

Operatorem i montażystą jest Emil Gursz, do niedawna uczeń pani Hanny.

Bożena Wolska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.