Bożena Wolska

Kręcą film o powstańcach wielkopolskich z Budzynia

Kręcą film o powstańcach wielkopolskich z Budzynia Fot. Bożena Wolska
Bożena Wolska

Hanna Danielewicz, prezes budzyńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, kręci film o budzyńskich powstańcach.

Na rynku w Budzyniu pojawili się powstańcy wielkopolscy oraz ludzie w strojach z epoki. Była też panna młoda i bryczka. Jak się okazało Hanna Danielewicz kręciła jedną z ostatnich scen swojego filmu - ślub Kabatów.

To Ewa Kabat w swojej książce przypomniała jej to wydarzenie, bo to właśnie ojciec jej teścia-powstaniec 14 stycznia 1919 roku brał ślub. Scenę wyjścia z domu do kościoła kręcono w budynku, w którym zdarzenie miało miejsce 100 lat temu.

Film Hanny Danielewicz - według jej scenariusza - ma bowiem opowiadać o najważniejszych ośmiu dniach powstania w Budzyniu, ale pokaże nie tylko walki, ale także to, czym ludzie żyli, jakie mieli problemy, po prostu ich codzienność.

Obraz powstaje przy zerowym budżecie.

- Nie zabiegałam nawet o pieniądze i całość opiera się na społecznym ruchu. Przez obraz przewinęło się ze stu aktorów, a wszystkim którym proponowałam grę zgadzali się. Film powinien ukazać się na wiosnę

- mówi.

Operatorem i montażystą jest Emil Gursz, do niedawna uczeń pani Hanny.

Bożena Wolska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.