Krewetki, ostrygi - na kolację idealne

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Opr. Elżbieta Święcka

Krewetki, ostrygi - na kolację idealne

Opr. Elżbieta Święcka

Podpowiadamy, jak smacznie i szybko przygotować na grillu owoce morza.

Przyrządzanie owoców morza to nie lada wyczyn, szczególnie dla tych, którzy nigdy wcześniej ich nie robili. Nadrzędną zasadą ich grillowania jest, podobnie jak w przypadku ryb – ich świeżość. Dlatego najlepiej kupować je w dniu grillowania. Oto kilka rad, jak przyrządzić owoce morza.

Krewetki ... ekspresowe

Krewetki są wrażliwe na temperaturę. Można utrzymać ich soczystość na trzy sposoby. Pierwszy z nich polega na obraniu ich ze skorupek, wymoczeniu przez kilkanaście minut w mleczku kokosowym wymieszanym z oliwą, sokiem z limonki, natką pietruszki oraz solą i pieprzem. Spowoduje to lekkie pęcznienie. Najlepiej krewetki przygotować w formie szaszłyków, poprzetykać czosnkiem, papryczką jalapeno.

Innym sposobem zachowania soczystości krewetek jest pozostawienie ich w skorupkach (musimy jednak je delikatnie naciąć i wyjąć czarną żyłkę) i zalanie marynatą z roztopionego masła, pieprzu cayenne, tymianku, zmiażdżonego czosnku, oregano, soku z cytryny i kropli sosu tabasco. Krewetki wstawiamy do lodówki w szczelnie zamkniętym naczyniu na całą noc.

Trzecim sposobem, nieco egzotycznym, jest owinięcie każdej krewetki cienkim plastrem bekonu i glazurowanie rumem z cukrem brązowym. Tak przygotowane krewetki grilluje się około 4 - 5 minut, ale ważne jest, aby je co jakiś czas obracać.

Homary, ostrygi, mule...

Homara na grillu najlepiej robić w całości. Nie wymaga on także żadnego doprawiania, ani marynowania. Przed położeniem na ruszt przecinamy ostrym nożem pancerz i usuwamy biegnąca pod nim czarną żyłę, następnie odłamujemy szczypce. Grillujemy początkowo mięsem do dołu - nie dłużej niż minutę, następnie odwracamy homara i grillujemy go jeszcze przez 8 - 10 minut. Homar jest gotowy, gdy jego pancerz jest czerwony, a mięso - stwardniałe. Po przełożeniu na talerz, skrapiamy mięso jedynie sokiem z cytryny lub kładziemy plasterki masła czosnkowego lub ziołowego.

Ostrygi także grillujemy bez przypraw. Po oczyszczeniu kładziemy je na ruszcie wypukłą stroną i czekamy około 5 - 10 minut, aż muszle się otworzą. Można też, podobnie jak w przypadku przegrzebków, grillować tylko mięso wyjęte z muszli nadziane na szpadki lub otworzyć muszle i po odrzuceniu jednej połówki, tę drugą z mięsem grillować w niezbyt wysokiej temperaturze. Pamiętajmy, że można je zjeść dopiero 1 - 2 minut po zdjęciu z rusztu. Natomiast przegrzebki są gotowe, gdy ich zielonkawa część zmieni kolor na czerwony.

Mule, podobnie jak ostrygi, od razu po oczyszczeniu układamy na ruszcie. Gdy są gotowe, pozbawiamy ich nici, a następnie polewamy sosem przygotowanym z roztopionego masła, pieprzu, czosnku oraz posiekanej kolendry i możemy je podawać.

Opr. Elżbieta Święcka

Opr. Elżbieta Święcka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.