Krótsze kolejki do lekarzy. 90 mln zł ekstra dla śląskiego NFZ

Czytaj dalej
Fot. Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Agata Pustułka

Krótsze kolejki do lekarzy. 90 mln zł ekstra dla śląskiego NFZ

Agata Pustułka

Dodatkowe pieniądze na nadwykonania. Trzeba je rozdysponować do końca grudnia. W Funduszu trwa wyścig z czasem.

NFZ do podziału między oddziałami dostał około 1 mld zł z budżetu państwa - w ramach nowelizacji ustawy okołobudżetowej. Celem jest zapłata za nadwykonania z ostatnich kilku lat (2008-2017). Jak się dowiadujemy, śląski NFZ otrzymał około 90 mln zł.

Jest jeden problem - pieniądze muszą być wydane do końca roku, a więc czasu jest bardzo niewiele. Nadal nie jest znany budżet oddziału śląskiego na 2018 rok. Od 2013 r. rósł on od 7,5 mld złotych do ponad 9 mld złotych.

- Zastrzyk finansowy pozwoli szpitalom na płynne działanie. Wiele z nich od dawna czeka na pieniądze - mówi posłanka Barbara Dziuk (PiS) z sejmowej Komisji Zdrowia.

Na likwidację kolejek

To nie wszystkie ekstraśrodki, jakie dostał oddział Funduszu. We wrześniu br. do Katowic trafiły prawie 93 miliony złotych z tzw. funduszu zapasowego NFZ.

Środki te zostały przekazane na zwiększenie dostępności: leczenia zaćmy i endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego, diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C, a także na zwiększenie finansowania świadczeń udzielanych w specjalistycznych oddziałach dziecięcych, w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz nielimitowanych świadczeń diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego, udzielanych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.