Maciej Czerniak

KRS zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. "Wstępujemy do niechlubnego grona krajów takich jak Turcja"

Sędzia Bartłomiej Przymusiński: -  Informacja, że polska KRS została zawieszona w prawach członka sieci rad, jest istotna i może spowodować odmowę wykonania Fot. dziennikbaltycki.pl Sędzia Bartłomiej Przymusiński: - Informacja, że polska KRS została zawieszona w prawach członka sieci rad, jest istotna i może spowodować odmowę wykonania polskich orzeczeń.
Maciej Czerniak

W Bukareszcie na posiedzeniu Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) podjęto decyzję o zawieszeniu w prawach członka nowej polskiej KRS. Za było 100 głosów, 6 przeciw i 9 - wstrzymujących się. - To pokazuje, jak w ciągu kilku lat można zaprzepaścić dorobek, na który pracowały pokolenia Polaków. A pamiętajmy, że polska rada sądownictwa była jednym z założycieli sieci rad sądownictwa. Tym bardziej zatem to zawieszenie jest bolesne - mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński.

Rozmowa z sędzią Bartłomiejem Przymusińskim, ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- W Bukareszcie zapadła decyzja - KRS została pozbawiona praw członkowskich w ENCJ. Czym jest Europejska Sieć Rad Sądownictwa i jakie ma kompetencje?
- To międzynarodowa organizacja zrzeszająca rady sądownictwa z krajów europejskich - nie tylko członków Unii Europejskiej. Uważana jest za organ doradczy Rady Europy. Nie jest to organizacja międzynarodowa w sensie decyzyjnym, ale mająca charakter opiniujący, z którą liczą się podmioty międzynarodowe.

- Status jest podobny do innych zrzeszeń skupiających, np. prokuratorów, czy adwokatów?
- Niezupełnie, bo w tym przypadku członkami są rady sądownictwa poszczególnych krajów, a więc organizacje państwowe, ustrojowe. Sam status organizacji nie jest rangi rządowej, natomiast ten specyficzny skład, którym są rady sądownictwa, a nie jakieś podmioty prawa prywatnego, powoduje, że to jest organizacja o charakterze w dużym stopniu publicznym. Choć z formalnego punktu widzenia ma status stowarzyszenia.

Zawieszenie Polski w prawach członka ENCJ ma więc realne przełożenie na sprawy, które trwają już w sądach i na orzeczenia, które dopiero będą zapadać. O szczegółach - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.