Książka szeptana wieczorem do ucha

Czytaj dalej
Fot. Arch. Biblioteki Miejskiej w Nowej Soli
Eliza Gniewek-Juszczak

Książka szeptana wieczorem do ucha

Eliza Gniewek-Juszczak

Czytelnicy bibliotek w Nowej Soli, Kolsku, Bytomiu Odrzańskim i Kożuchowie mogą za darmo słuchać elektronicznych książek.

Biblioteka miejska w Nowej Soli zachęciła do współpracy podobne instytucje działające w Kolsku, Bytomiu Odrzańskim, Nowym Miasteczku, a kilka dni temu też bibliotekę w Kożuchowie. Dzięki zawartym porozumieniom nowosolska książnica udostępnia czytelnikom z wymienionych miejscowości i okolic kody dostępu do platformy Ogólnopolskiej Sieciowej Biblioteki Internetowej (OSBI). Porozumienia podpisuje z szefami powiatowych bibliotek Elżbieta Gonet, dyrektor nowosolskiej książnicy, która jest koordynatorem zadania.

Po co to wszystko? – Zależy nam bardzo, żeby jak najwięcej czytelników z całego powiatu nowosolskiego uzyskało bezpłatny dostęp do zbiorów elektronicznych książek – ebooków, audiobooków i wideokonferencji. Oferta jest przebogata, już w tej chwili obejmuje kilka tysięcy cyfrowych książek, od literatury popularnej zaczynając, po podróżniczą, poradnikową, dziecięcą i młodzieżową kończąc. Koordynatorem tego zadania i jednocześnie administratorem platformy dla bibliotek powiatowych jest nasza biblioteka – wyjaśnia Cezary Siciński.

- W czwartek przeszłyśmy gruntowne szkolenie. Będziemy pomagać każdemu czytelnikowi zainteresowanemu możliwością korzystania z elektronicznych książek – zapewnia dyrektor kożuchowskiej biblioteki Anna Kulczycka. – Każdy znajdzie w ofercie coś dla siebie. Wystarczy być czytelnikiem naszej wypożyczalni dla dorosłych. Można się zapisać przychodząc z dowodem osobistym. Czytelnik dostaje indywidualny kod, a potem ze swojego komputera, kiedy ma dostęp do Internetu może już słuchać książek.

Dyrektor Kulczycka przyznaje, że pracownice książnicy są zachwycone taką możliwością poznawania literatury. – Podczas pracy niewymagającej skupienia, kiedy wykonuje się rutynowe czynności, można słuchać czytanej książki i jednocześnie być na czasie z nowościami – podkreśla A. Kulczycka.

Dostęp do audiobooków to nowość nie tylko w Kożuchowie, ale też w Nowym Miasteczku, w którym do tej pory też nie było możliwości wypożyczania audiobooków w tradycyjnej formie płyt. – Jest zainteresowanie korzystaniem z elektronicznych książek. Już kilka osób odebrało kody – przyznaje Grzegorz Zwarycz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. – W tym tygodniu ruszamy z promocją na naszym profilu na facebooku. Pojawią się tam szczegółowe informacje na temat tej nowoczesnej możliwości poznawania literatury. Przygotujemy też plakat, który będzie dostępny w naszej gablocie – zapowiada dyrektor Zwarycz.

Pod koniec ubiegłego roku, kiedy nowosolska biblioteka zapowiadała rozwój możliwości dostępu do elektronicznej formy literatury pomoc finansową dla tych bibliotek powiatowych, które przystąpią do ,,cyfrowego” zadania zadeklarował starosta nowosolski Waldemar Wrześniak. – Literatura dostępna w formie e-booków to bardzo dobry pomysł i ukłon w stronę czytelników. Dzięki temu mają oni łatwiejszy dostęp do książek. To znacznie ułatwi korzystanie z nich osobom, które z różnych przyczyn nie mogą albo po prostu nie mają czasu pójść do biblioteki i w sposób tradycyjny wypożyczyć książkę. Dzięki temu projektowi książka w formie e-booka będzie nam towarzyszyć przez cały dzień i w każdej wolnej chwili będziemy mogli do niej sięgnąć – zachwala starosta powiatu nowosolskiego. – Każda z bibliotek powiatowych która wprowadzi do swojej oferty e-booki otrzyma tysiąc zł. Czekamy na kolejne placówki – dodaje Waldemar Wrześniak.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.