Księża mają się podzielić pieniędzmi z parafią i kurią. Tak zdecydował metropolita przemyski ks. abp Adam Szal

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Księża mają się podzielić pieniędzmi z parafią i kurią. Tak zdecydował metropolita przemyski ks. abp Adam Szal

Norbert Ziętal

Metropolita przemyski abp Adam Szal wydał zarządzenie skierowane do księży z archidiecezji. Dotyczyło przekazania połowy przychodów. W jednym miesiącu na parafie, w drugim na Kurię Metropolitalną w Przemyślu. Rzecznik prasowy archidiecezji ks. Bartosz Rajnowski wyjaśnia, że nie chodzi o samą kurię, ale o szereg instytucji diecezjalnych.

Treść wewnętrznego zarządzenia metropolity przemyskiego, ks. abpa Adama Szala opublikował portal internetowy Onet. Artykuł został przekopiowany przez inne serwisy.

Portal twierdzi, że zarządzenie zostało wydane w związku ze złą sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa i zestawił to z decyzją metropolity z innego regionu Polski, który zdecydował o przekazanie pieniędzy dla szpitali. Jak twierdzi portal, część księży z diecezji przemyskiej jest zbulwersowana zarządzeniem metropolity.

Raz misje, innym razem seminarium

Inni w decyzji abp. Szala nie widzą niczego dziwnego.

- To nasze dobrowolne składki. Kto chce, to daje, kto nie, to nie. Wiele razy w ciągu roku przekazywane są informacje, że część „tacy” ma być przekazana na jakieś cele. Raz są to misje, kiedy indziej uczelnia katolicka, seminarium. To normalna sprawa, jednak ktoś, kto nie chodzi do kościoła, nie wie o tym

— mówią wierni z Przemyśla.

- W kościele się wspieramy wzajemnie, duchowo, ale też materialnie. Z powodu znacznych ograniczeń co do liczby wiernych, wiele parafii i instytucji kościelnych ma problemy. Kościół rzadko nagłaśnia, w jaki sposób pomaga innym. Taka reklama nie jest dla nas istotna — krótko komentuje całą sprawę jeden z proboszczów.

Na pensje, muzeum, dom księży emerytów

- W związku ze stanem epidemii i obowiązującymi przepisami państwowymi, parafie i instytucje diecezjalne mają coraz większe problemy z funkcjonowaniem, także finansowe. Warto pamiętać, że utrzymują się głównie z dobrowolnych ofiar wiernych. W związku z tym metropolita przemyski, abp Adam Szal, zwrócił się do księży diecezjalnych, aby kierując się solidarnością i współodpowiedzialnością za diecezję, bardziej niż dotychczas, w najbliższych dwóch miesiącach wsparli funkcjonowanie parafii, w których pracują oraz diecezji, do której należą, połową swoich miesięcznych przychodów. Kwoty przekazane w marcu dla parafii zostaną przeznaczone na pokrycie bieżących jej wydatków i opłat stałych m.in. na pensje pracowników świeckich oraz prowadzoną działalność, również charytatywną. Kwoty wniesione w kwietniu do Kurii Metropolitalnej wesprą funkcjonowanie instytucji diecezjalnych (m.in. kuria, sąd, Radio FARA, muzeum diecezjalne, dom księży emerytów, domy rekolekcyjne) - w komentarzu dla „Nowin” twierdzi ks. Bartosz Rajnowski, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

- Sytuacja, w jakiej się znajdujemy, wymaga podejmowania różnych działań, nie zawsze nagłaśnianych, które mają na celu pomoc zarówno doraźną, jak i stałą. To kapłańskie wsparcie przekazane na rzecz wspólnoty parafialnej i diecezjalnej uzupełnia inne, nienagłaśniane dotąd działania podejmowane wcześniej przez księdza arcybiskupa metropolitę i archidiecezję — dodaje ks. Rajnowski.

Duchowny wymienia, że są nimi m.in. przekazanie respiratora dla Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu, dostarczenie osobom potrzebującym, seniorom z domów dziennego pobytu, niepełnosprawnym oraz osobom bezrobotnym za pośrednictwem diecezjalnej Caritas, w ramach akcji #PomocDlaSeniora, 1125 pakietów żywnościowych oraz środków do dezynfekcji.

Ponadto ks. abp Szal kupił 1200 litrów środków do dezynfekcji z przeznaczeniem do 25 domów pomocy społecznej oraz 14 zakładów opiekuńczo-leczniczych znajdujących się na terenie Archidiecezji Przemyskiej. W ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Archidiecezji Przemyskiej przygotowuje posiłki dla pięciu osób ze służby medycznej w Przemyślu, przebywających na kwarantannie.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.