Kulisy stołecznej afery reprywatyzacyjnej

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
Jakub Oworuszko

Kulisy stołecznej afery reprywatyzacyjnej

Jakub Oworuszko

Wielomilionowe straty i urzędnicze powiązania z handlarzem roszczeniami – to tylko niektóre z wątków jednej z największych afer w stolicy.

Dziennikarki „Gazety Wyborczej” w obszernym materiale „Układ warszawski. Czy reprywatyzacja w stolicy zatrzęsie polską polityką?” opisały kulisy zwrotu działki na placu Defilad w Warszawie. Teren przy Pałacu Kultury i Nauki przyczynił się do rozpętania największej afery reprywatyzacyjnej w stolicy. Autorki tekstu zastanawiają się, czy ta sprawa „będzie gilotyną, która zakończy rządy Gronkiewicz-Waltz” w Warszawie.

Właścicielem działki przed 1945 r. (gdy wydano dekret Bieruta) był Duńczyk Jan Henryk Holger Martin. Dania jest jednym z państw, które w latach 50. otrzymało od rządu odszkodowania za przejęte tereny. To oznaczało, że nikt nie mógł się już ubiegać o odszkodowanie za plac. Stało się jednak inaczej. Działkę odzyskał mecenas Robert Nowaczyk dla swoich klientów: Marzeny Kruk (siostra mecenasa), Janusza Piecyka i Grzegorza Majewskiego.

Dziennikarki opisują w tekście relacje pomiędzy znanym mecenasem Nowaczykiem a wiceszefem Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakubem Rudnickim, który podpisał decyzję o zwrocie działki w imieniu miasta. Udaje im się ustalić, że panowie byli współwłaścicielami ośrodka Salamandra w Zakopanem.

Wartość działki, o którą toczy się spór, to około 160 mln zł. Cena wynika m.in. z decyzji rady miasta z 2010 r., zgodnie z którą w tym miejscu może powstać 245-metrowy wieżowiec. Samo uchwalanie planu przestrzennego dla działki odbywało się w pośpiechu. Mimo wielu zastrzeżeń głosami Platformy Obywatelskiej udało się go przyjąć. Sprawa działki jest cały czas wyjaśniana przez Ministerstwo Skarbu i urząd miasta.

Hanna Gronkiewicz-Waltz jest prezydentem stolicy już trzecią kadencję. W 2013 r. próbowano ją odwołać w referendum, jednak frekwencja była niewystarczająca. Nie wiadomo, czy Gronkiewicz-Waltz odniesie się do ustaleń „Gazety Wyborczej”. – Pani prezydent przebywa aktualnie na urlopie – poinformowała Agnieszka Kłąb z zespołu prasowego urzędu miasta.

Autor: Jakub Oworuszko

Jakub Oworuszko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.